100 Yıllık Firmalar Tek Tek İflas Ettiğini Duyurdu!

100 Yıllık Firmalar Tek Tek İflas Ettiğini Duyurdu!

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması bir enerji krizini tetikledikten sonra, tanınmış Alman şirketleri iflas ihbar etmeye başladı. Ülkenin devasa otomobil parçaları Boggs, ünlü çikolata markası Bodetta ve daha fazlası iflasın eşiğinde...

A+A-

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının tetiklediği enerji krizi ve pandeminin yol açtığı ekonomik sorunlar onlarca şirketi iflasın eşiğine getirirken, Almanya'nın birçok büyük ismi bu ay iflas ilan etti. Harley Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre, Eylül ayında iflas başvuruları geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 34 arttı.

100 YILLIK FİRMALAR TEKER TEKER KAPANIYOR

Maliyetlerin yükselmesi sonucu, 1848 yılında kurulan sabun firması Kappus, 6 bin işçisi bulunan 156 yıllık otomotiv yedek parça üreticisi Borgers, 130 yıllık şekerleme firması Bodeta ve 125 yıllık inşaat şirketi Wolff Hoch und Ingenieurbau iflas ettiğini açıkladı.

İFLASIN NEDENİ: YÜKSELEN ENERJİ FİYATLARI

Çikolata ve şekerleme üreticisi Bodeta tarafından yapılan açıklamada, "İflasın nedeni yükselen enerji fiyatları. Şeker yüzde yüz pahalılaşırken, glukoz yüzde 200 oranında pahalılaştı" ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün (IWH) araştırmasına göre, geçen yılın eylül ayına göre bu yılın eylül ayında iflas başvuruları yüzde 34 oranında arttı.

Kaynak:Mynet