2021 Yılı Engelli Maaşları Güncel! Engelli Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar ve Başvuru

2021 Yılı Engelli Maaşları Güncel! Engelli Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar ve Başvuru

Devletin sunduğu olanaklardan biri olan engelli maaşı, çalışamayacak durumda olanlara verilmektedir. Peki engelli maaşı 2021 yılında kaç TL'dir? Kimler emekli maaşı alabilir? Pek çok kişinin merak ettiği SGK emekli maaşına ilişkin başvuru yolları ve şartlar haberimizde.

A+A-

Engelli maaşı almak için gerekli olan şartları açıklıyoruz. SGK tarafından verilen bu maaşın öncelikle herkesi kapsamadığını belirtelim. Engelli raporuna sahip olunması, %40 ve üzerinde rapor alınması durumunda işleme alınacağı bilinmekte. Ayrıca pek çok vatandaşa bu maaş verilmektedir. Engellilere bakma mecburiyetinde olan kişilere de ödeme yapılmaktadır. Peki engelli maaşı almak için hangi şartları karşılamak zorundasınız?

Engelli Maaşı Şartları 2021

SGK'nın engelli maaş için sunduğu ilk şart 18 yaş üstü olunmasıdır. Daha sonra çalışmanıza engel ve günlük  hayatta soruna yol açabilecek çeşitli rahatsızlıklara sahip olma şartı vardır. Bu da engelli raporu ile kanıtlanır ise %40 ve üzerinde olan raporlar dikkate alınacaktır. Gerekli başvurular yapıldıktan sonra değerlendirmeler yapılır. Alanında uzman isimlerin değerlendirmesiyle belirli bir puan ortaya çıkar.

Güncel Engelli Maaşları

Maaşlar, sahip olduğunuz engelli raporundaki yüzdeliğe göre değişmektedir. 2021 yılı itibariyle %40-69 arası 609,77 TL ödeme yapılıyor. %70 ve üzeri engelli raporları için yapılacak ödeme miktarı 914,65 TL'dir. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı'na yapacağınız başvuru üzerinden ilk işlemlere başlayabilirsiniz. Sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde götürmeli ve SGK tarafından işleme alınmalıdır.

 

Etiketler : ,