25 Yıl Evli Kalanlara Müjde 1500 TL Maaşla Erken Emeklilik Geliyor..

25 Yıl Evli Kalanlara Müjde 1500 TL Maaşla Erken Emeklilik Geliyor..

Çalışanlar belli bir prim gün sayısını doldurduklarında emeklilik hakkı kazanırlar. Ev hanımlarının da emekli olup olamayacağı merak edilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar sonunda ev hanımlarının da emekli olabileceği açıklandı.

A+A-

Ev hanımları isteğe bağlı olarak primlerini yatırarak emeklilik hakkı kazanabilecek. Her ay düzenli olarak en az 1144 TL prim yatırılarak emekli olunabilecektir.  Bu prim en fazla bu miktarın 7.5 kat fazlası olarak yatırılabilmektedir. Bu emeklilikte 3 şart istenmektedir. Prim, yıl ve yaş şartı bu 3 şartlar olarak belirlenmiş. Emeklilik için başvuracak olan kişinin yılın belli dönemini sigortalı olarak geçirmesi gerekiyor.

İşte Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları

Ev hanımlarının emekli olması için gerekli olan üç şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar arasında yer alan yaş şartı kişinin işe giriş tarihine göre belirleniyor. Ödenecek primler günlük olarak hesaplanarak ödeniyor. Bu primleri bir işte çalışarak ödeyebilirsiniz. Ayrıca kendi işyerinizi açarak bu günlük primleri ödeme yoluna gidebilirsiniz. Bunun yanında çalışmadan bu primi tamamlamak isteyenler günlük primlerini kendileri ödeyebilmektedir.

Çalışırken çalışmayı bırakarak sigortasını tamamlayarak emekli olmak isteyenler olabilir. Bunun için de eksik olan prim gün sayısı hesaplanarak emeklilik imkanı elde edilebilir. Böylece evde bulunan çalışmayan kadınlar için de emekli olma fırsatı sunuluyor. Belirlenen şartlar yerine getirildiğinde ev kadınları emekli olup maaş almaya başlayabilir.