5 Yıl Beklemeden Emekli Olabilirsiniz! SGK Primini Ödeyenler Erken Emekli Oldu!

5 Yıl Beklemeden Emekli Olabilirsiniz! SGK Primini Ödeyenler Erken Emekli Oldu!

Hızlı bir şekilde erken emekli olmak isteyenlerin, yaş beklemeden prim ödeyerek emekli olmanın yolu açıklandı. Peki SGK'nın onay verdiği bu ödeme yöntemi nedir? Emeklilik şartlarını sizlerle paylaşacağız. Sigortalıların prim günlerini ödeyerek emekli olabileceği bir sistem bulunmakta.

A+A-

SGK, emeklilik konusunda büyük fırsatlar sunmaktadır. Özellikle de sigortalı çalışırken çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşanlar için emeklilik kapıları açılıyor. İş gücünüzü kaybettiyseniz bunun için rapor almalı ve alacağınız rapora bağlı olarak emeklilik işlemlerini başlatabilirsiniz. Erken emekli olmak için aranan şartlara değineceğiz. 5 yıl prim ödeyerek emeklilik mümkün. Hemen emekli olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler...

Malulen Erken Emeklilik

Malulen erken emekli olma şansınız bulunuyor. Eğer iş gücünüzün önemli bir kısmını kaybettiyseniz yani %60'ın üzerindeyse emekli olabiliyorsunuz. Elbette tek şart bu değil. 10 yıl sigortalı olma şartının yanı sıra kalan 5 yıl sigorta primini ödediğiniz takdirde emekli olabilirsiniz. 10 yıllık sigortalılık döneminde 1800 günlük prim gününüzü ödediğinize dikkat edin.

Bakıma Muhtaçlarda Süre Şartı Yok!

Bakıma muhtaç olan malulen emekli adaylarında süre şartından ziyade 1800 günlük prim günü şartı aranmaktadır. Eğer bu şartları karşılıyorsanız sizler de başvuruda bulunabilirsiniz. Sigortalı çalışırken yaşanabilecek herhangi bir kaza veya hastalıkla beraber devlet desteğinin sürdüğü biliniyor. Malulen emeklilik bu konuda büyük yardım sağlıyor. Ayrıca sosyal anlamda çeşitli fırsatlar da sunuluyor.