Açıklama Geldi: Hiç Sigortası Olmayanlar Emekli Olabilecek..

Açıklama Geldi: Hiç Sigortası Olmayanlar Emekli Olabilecek..

Türkiye'de emekli olmanın hayalini kuran sayısız ev hanımı bulunuyor. Bundan dolayı isteğe bağlı sigortaya ödenen pirim hakkında 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasında sigortacılık değerlendirmesi yönelik maddeler mevcuttur. İsteğe bağlı sigortaya yönelik her şey haberin detaylarında...

A+A-

İsteğe bağlı sigortalılıktan kimler faydalanabilir? İsteğe bağlı sigortalı olmak için gerekli şartlar nelerdir? Çalışmadan emekli olunabilir mi? İsteğe bağlı sigortacılık ne demektir?

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, isteğe bağlı sigorta hakkında açıklamalar yaptı. İsteğe bağlı sigorta kapsamında ilk koşul 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Ardından isteğe bağlı sigortadan yararlanmak isteyen kişinin herhangi bir yerde sigortasının bulunmaması esastır.

Ayrıca kişi emekli, dul, malul veya yaşlılık aylığı almıyor olmalı. Öte yanında ilk defa isteğe bağlı sigortadan yararlanmak isteyen kişi isteğe bağlı sigorta giriş belgesi ile il müdürlüklerine başvuruda bulunabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Koşullarından Kimler Yararlanabilir?

İsteğe bağlı sigorta koşullarından kimler yararlanabilir? Emekli olmak için sağlanan koşullar bütün vatandaşlar için geçerlidir. Yani kişi çalışsın ya da çalışmasın emekli olmak isteyen vatandaş belli bir oranda prim ödemesi yapmak zorunda. Öte yandan emeklilik için de belli bir yaşın doldurması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı takdirde kişi sosyal güvenlik kurumuna emeklilik başvurusunda bulunabilir.

Araştırılan bilgiler neticesinde 1 Ekim 2008 yılı sonrasında isteğe bağlı sigortadan yararlanmak isteyen kişiler 4B statüsünde değerlendiriliyor. Öte yandan ilk defa isteğe bağlı sigortacılıktan yararlanacak kişi İkametgâh belgesiyle sosyal güvenlik merkezi veya il müdürlüklerine başvurabilir.

İsteğe Bağlı Sigortacılık Ne Demek? Prim Ödemesi Önemli mi?

İsteğe bağlı sigortacılık ne demek? Prim ödemesi önemli mi? Eğer ek 5 tarım sigorta primi ödemesi yapılıyorsa kişi SSK kapsamında emekli olur. Bunun dışında normal emeklilik için kişinin 7200 prim gününü tamamlaması gerekir.

Öte yandan ev hanımları için isteğe bağlı ve BAĞ-KUR kapsamında emekli olmak için 5400 gününü tamamlamalı. İsteğe bağlı sigortacılık bireyin uzun süre için kendini güvenceye almasıdır. Kişi 5510 sayılı kanunun 50. maddesinde prim ödemesi yaparak sağlık sigortasına tabi tutulur. Öte yandan Türkiye'de ikamet eden herkes isteğe bağlı sigortaya başvurabilir.