AFAD ve Meteoroloji Uzmanlarından 15 İl İçin Kırmızı Kodlu Uyarı Geçildi! Bu Sefer Daha Şiddetli Geliyor

AFAD ve Meteoroloji Uzmanlarından 15 İl İçin Kırmızı Kodlu Uyarı Geçildi! Bu Sefer Daha Şiddetli Geliyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin 10 ilini etkileyecek şiddetli yağış ve sel uyarısında bulundu. Kuvvetli yağışın neden olabileceği olumsuzluklara karşı halk ve yerel yönetimler tedbirli olmalı, AFAD ekipleri bölgede teyakkuzda.

A+A-

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), son dakika uyarı SMS'ini gönderdi ve tarih ile saat bilgilerini paylaştı! Türkiye, deprem, kuraklık ve fırtına gibi afetlerle mücadele ederken bu kez 10 il içinde gök gürültülü sağanak yağış ve sel uyarısıyla karşı karşıya.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Uyarıyor: Gürültülü Sağanak Yağış Geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bir dizi il için gök gürültülü şiddetli sağanak yağış uyarısı yaparak alarm durumuna geçti. 17 Kasım 2023 Cuma ve Cumartesi Pazar günleri için hava nasıl olacak, hangi illerde alarm verildi, bugün yağış var mı, yağmur yağacak mı?

yagmur-001.jpg

AFAD VE METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PEŞ PEŞE UYARI MESAJI YAYIMLADI!

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son dakika açıklamasıyla bugün pek çok ile gök gürültülü sağanak yağış ve sel uyarısı geldi. İşte o açıklamalar... DOĞU ANADOLU'NUN DOĞUSUNDA KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI!

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: HANGİ İLLERDE ALARM VAR, ŞİDDETLİ YAĞMUR BEKLENİYOR MU?

Yapılan son değerlendirmelere göre; Muş, Bitlis ve Ağrı çevreleri ile Van’ın kuzey kesimlerinde bu gece saatlerinden sonra kuvvetli yağış (21-50 kg/m2) bekleniyor. Yağışların genellikle yağmur, 2500m. üzeri rakımlarda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışın meydana getirebileceği sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

yagmur-003.jpg

YAĞIŞ UYARISI: ŞİDDETLİ YAĞMUR BEKLENEN İLLER

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden sonra Siirt, Hakkâri ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli yağış (21-50 kg/m2) bekleniyor. Yağışların genellikle yağmur, 2500m. üzeri rakımlarda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışın meydana getirebileceği sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Yarın (Perşembe) öğle saatlerinden sonra görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların Giresun’un doğusu ile Trabzon, Rize ve Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, kıyılarda yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Söz konusu illerde hem yaşayan vatandaşların hem de yerel yönetimlerin tedbirli olmaları istenirken AFAD ekiplerinin de bölgede takviyeler yapılarak teyakkuz haline geçildiği ifade edildi.