Akaryakıt Fiyatlarında Benzine Gece Yarısı 4 TL İndirim Geldi! İndirim Tabelalara Yansıdı

Akaryakıt Fiyatlarında Benzine Gece Yarısı 4 TL İndirim Geldi! İndirim Tabelalara Yansıdı

Akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanmalar, petrol piyasasındaki karmaşık etmenlerle şekilleniyor. Petrol fiyatlarının seyri, uluslararası gelişmeler ve talep üzerindeki etkileriyle belirleniyor. Kullanıcılar, bu değişkenlerin farkında olarak gelecekteki fiyat hareketlerine karşı bilinçli bir şekilde hazırlıklı olmalıdır.

A+A-

Vergi artışları, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve dövizdeki yükseliş, son zamanlarda akaryakıt fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu. Hem benzinin hem de motorinin ardı ardına gelen zamlarla fiyatları 35 TL ve 38 TL'yi aştı. Ancak, son dönemde brent petrolün varil fiyatının 77 dolara kadar gerilemesi, son 4 ayın en düşük seviyesine ulaşmasına neden oldu. Bu durumun yakın gelecekte akaryakıt fiyatlarına bir indirim olarak yansıması bekleniyor.

benzin-012.jpg

Petrol Fiyatları Yön Arayışında

Dün 81,17 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 77,42 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise hala 77 dolar seviyelerinde seyrediyor. Küresel petrol talebindeki belirsizliklerle birlikte, petrol fiyatlarındaki yön arayışı devam ediyor.

ABD ve Çin'deki Gelişmeler Fiyatları Baskılıyor

Çin, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve ikinci en büyük petrol tüketicisi konumunda. Ancak, ekim ayı ekonomik göstergeleri, Kovid-19 sonrası toparlanmada zorluklar yaşandığını gösteriyor. ABD ve Çin ekonomisine dair endişeler, küresel petrol talebi görünümüne etki ederek fiyatları aşağı yönlü baskılıyor.

benzinn-004.jpg

İsrail-Filistin Çatışmaları Piyasaları Etkiliyor

Öte yandan, İsrail-Filistin çatışmalarına dair haber akışı piyasaların odağında bulunmaya devam ediyor. Brent petrolde teknik olarak 77,58 ile 77,70 dolar aralığının direnç, 77,46 ile 77,34 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Akaryakıta İndirim Beklentisi

Akaryakıt fiyatları, döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki değişimlere bağlı olarak belirleniyor. Dolar kuru 29 lirayı zorlarken, brent petrol fiyatları dip seviyelere geriledi. Eğer petrol fiyatları tekrar yükselmezse, akaryakıta önümüzdeki günlerde bir indirim gelmesi muhtemel görünüyor.