Akıllı Telefon Fiyatlarına Yüzde 20 Zam Geldi! İthal Cep Telefonları Artık Daha Pahalı!

Akıllı Telefon Fiyatlarına Yüzde 20 Zam Geldi! İthal Cep Telefonları Artık Daha Pahalı!

Akıllı telefon fiyatlarında yapılan düzenlemeyle birlikte vergi öncesi gümrük fiyatlarına zam geldi. Bu düzenleme ile ithal edilen cep telefonları daha pahalı hale geldi. Yüzde 20'ye varan zamla beraber akıllı telefonlar artık ciddi bir maliyet oluşturuyor.

A+A-

Bugün yürürlüğe giren düzenlemeyle birlikte akıllı telefon fiyatlarında yüzde 20'ye varan bir zam bekleniyor. Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen gözetim uygulamasında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte cep telefonlarının vergi öncesi gümrük fiyatlarına zam geldi.

YENİ UYGULAMA İLE BİRLİKTE FİYATLAR YÜKSELDİ

Tebliğ edilen yeni uygulamaya göre, akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymeti 200 dolardan 350 dolara yükseltildi. Bu da cep telefonlarının vergi öncesi gümrük fiyatlarının artmasına sebep oldu. Söz konusu düzenleme 28 Mart tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

akilli-telefon-zam.jpg

7 BİN 500 TL'YE SATILAN TELEFONUN FİYATI 10 BİN 500 TL OLDU

Sözcü TV'de yer alan haberlere göre, yeni düzenlemeyle ithal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3 bin 800 TL olan bir cep telefonu, en az 2 bin 500 TL zamlandı. Bu durumda, şu an 7 bin 500 TL'ye satılan bir cep telefonunun fiyatı, düzenlemenin ardından yaklaşık olarak 10 bin 500 TL'ye yükselecek.

VERGİLER FİYATLARI İKİ KATINA ÇIKARIYOR

Türkiye'ye gelen akıllı telefonlara önce yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, sonra yüzde 10 TRT Bandrol ücreti kesiliyor. Ardından tüm bu rakamlar üzerinden yüzde 50 ÖTV ekleniyor. Son olarak da yüzde 18 KDV alınarak telefonun fiyatı en az ikiye katlanıyor. Bu vergiler nedeniyle akıllı telefon fiyatları oldukça yüksek seviyelere çıkıyor.

Akıllı telefon fiyatlarına yapılan bu düzenleme, cep telefonu almayı planlayanlar için kötü bir haber oldu. Ancak, fiyatların artması, akıllı telefon üreticilerinin daha fazla yatırım yapmasına da olanak sağlayabilir.