Akıllı Telefon Kullanıcıları Dikkat! Tehlikede Olabilirsiniz…

Akıllı Telefon Kullanıcıları Dikkat! Tehlikede Olabilirsiniz…

Akıllı telefonların hayatımıza girmeye başlamasından itibaren hayatımızdaki tehlike seviyesi arttı. Hayatımızın merkezinde yer alan Akıllı telefonlar tehlikeler seçiyor. Milyonlarda kişinin kullandığı hangi uygulamalar aslında birer tehdit. Antivirüs sektörünün önemli isimlerinden Kaspersky yaptığı araştırmasını bizlerle paylaştı…

A+A-

Birçok akıllı telefon kullanıcısının anlık mesajlaşma için kullandığı WhatsApp, Telegram, Viber ve Google Hangouts gibi uygulamalar tehdit saçıyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcı güvenliğini en çok tehdit eden uygulamalar başında WhatsApp yer aldığı açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre uygulamaların popülerlik seviyesi ne kadar yüksek ise bilgisayar korsanlarının o kadar çok hedefi haline geliyor. Özellikler Android cihazlarda yaşanan bu güvenlik sorunun detayları.

WhatsApp Tehlike Saçıyor!

Ülkemizde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından birisi olan WhatsApp bilgisayar korsanlarının ilk hedefinde korsanlar kimlik avı saldırıları ile anlık mesajlaşma uygulamalarına yayılmaya başladı bile.  İkinci sırada ise Telegram yer almaktadır. Uygulamaların ne kadar çok kullanıcısı varsa korsanlar o kadar çok saldırı gerçekleştiriyor.

Telefon Kullanıcıları Dikkat!

Yapılan araştırmalara göre WhatsApp’ın %89,6, Telegram %5,6, Viber %4,7, Google Hangouts ise %1 gibi saldırı oranları mevcuttur. Bir uygulamanın ne kadar fazla kullanıcısı varsa korsanlar oraya yoğunlaşıyor. Saldırıların hızlı bir şekilde yayıldığı söylenildi. Durum böyle olunca kullanıcıların daha dikkatli olmaları ve mesajlarda yazım hatalarına veya mantıksız, şüpheli duran bağlantıları kimse ile paylaşmamaları tavsiye edildi.