Altın Fiyatlarında Ne Olacak? Gram ve Çeyrek Altın İçin Uzmanından Tahminler!

Altın Fiyatlarında Ne Olacak? Gram ve Çeyrek Altın İçin Uzmanından Tahminler!

Altın fiyatlarındaki son durum paylaşıldı. Gram ile çeyrek altın fiyat grafiğine ilişkin yorumlar yapıldı. Altın kaç TL olacak? Yıl sonunda gram altın kendi rekorunu tazeleyebilecek mi?

A+A-

Altın gram fiyatı için belirleyici olan ons altın, ABD Merkez Bankası'nın üst üste yaptığı 75'er baz puan faiz artırımları sonrası 1.615 dolar seviyesine gerileyerek dip yaptı. Aynı dönemde gram altın fiyatı 945-960 TL bandına kadar çekildi.

Fed'in Kasım ayı toplantısı sonrası piyasalarda faiz artırımlarının yavaşlayacağı ve 2023'te sonlanacağı beklentisi hakim oldu. Bu durum altın için destekleyici unsur oldu. Nitekim ons altın 1.800 dolara kadar tırmanırken gram altın buradan aldığı rüzgarla 1.080 TL'yi gördü.

Altın piyasasındaki yaşanan bu hareketlilik sonrası, son dönemin en çok merak edilen konuları arasına 'Altın fiyatları 2023 yılında ne olacak' sorusu oldu Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten dikkat çeken altın yorumları geldi.

Fed artık faiz artırımlarını biraz yavaşlatıyor. Aralık ayı Fed toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artışı bekliyorum. Piyasaların yüzde 70'i bunu fiyatladı. Bundan sonraki 2 toplantıda da 25 ve 25 baz puan faiz artışlarının yapılmasıyla beraber Mart ayı ile bu sürecin tamamlanacağını tahmin ediyorum.

Zaten bu beklentinin fiyatlanmasıyla beraber altın ons fiyatı 1.615 dolar düzeyinden 1.800 dolar düzeyine kadar yükseldi. Sadece bu Fed yönlü haber akışıyla birlikte oldu. Burada altın ons fiyatı için 1.830 dolar düzeyinin üzerinde ataklar sürpriz olmamalı.

Tabi ki resesyon ve enflasyon çok önemli bir faktör. Burada güvenli limanlara yönelim devam edecek diye düşünüyorum. Benim önemsediğim bir diğer etmen de şu: 2023 yılında birçok ülke dijital paraları açıklayacak. Bu dijital paraları altına dayalı yapıyorlar. Bu nedenle son dönemde merkez bankaları rezervlerinde altın miktarlarını artırıyorlar.

HİÇBİRİSİ DAHA FİYATLANMADI

Bunlar tabi altın fiyatları içerisinde daha fiyatlanmadı. Küresel enflasyonresesyonjeopolitik risk olmak üzere altını yükseltmesi gereken her şey 2022 yılında gördük ama altın olması gereken yerde değil. Çünkü bunların hiçbirisi fiyatlanmadı. Normalde 2.000 doları yukarı yönlü kırması gerekirken ons altın aksine 1.615 dolar düzeyine çekildi.

ALTIN FİYATLARI MANİPÜLE EDİLDİ

2023 yılında 2.075 dolar tarihi zirve seviyesinin kırılacağını düşünüyorum. Şu anda Fed tarafından manipüle edilmeseydi altın ons değeri 2.150 dolar olacaktı. Sanal ortamda sattılar. Fiziki ortamda topladılar.

2022 YIL SONU ALTIN FİYATLARI BEKLENTİSİ

2022 yıl sonu ons altın fiyatı için beklentim 1.860 dolar düzeyi. Bu minvalde gram altın için 1.150 TL seviyesini öngörüyorum.

ALTIN 20 YILDA YÜZDE 6290 KAZANDIRDI

Altının orta ve uzun vadede yatırımcılarına kazandırmaya devam edeceğini düşünüyorum. Gram altın son 20 yılda yüzde 6290 kazandırdı. Bu yıl 310 lira kazandırdı. 2023 yılında da tekrar kazandırmaya devam edecek.

ALTIN YATIRIMCISI NE YAPMALI?

Altın fiyatları yükselişine daha yeni başladı. Bence yatırımcılar bozdurmak için acele etmemeli 2023 yılında son 20 yılda olduğu gibi gram altın yatırımcısına kazandırmaya devam edecek.

ALTIN İÇİN EN KÖTÜ SENARYO NE OLUR?

Altın fiyatları için bundan sonra kötü olabilecek tek şey yine Fed öncülüğünde merkez bankaları olabilir. Burada sanal ortamda satıp fiziki ortamda alarak altın fiyatlarını baskıladılar. Bunun dışında altının önünde bir kötü senaryo görmüyorum. Bununda artık gerçekleşme ihtimalinin yüzde 5 olduğunu düşünüyorum.