Altın Uzmanı İslam Memiş Gram Altın 1500 TL Olacak

Altın Uzmanı İslam Memiş Gram Altın 1500 TL Olacak

Para piyasası uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarına ilişkin son tahminini anlattı. Memiş, yatırımcıları yükselen altın fiyatlarına dikkat etmeleri konusunda uyararak, "'Ons altın henüz bu işe dahil değil. Detaylar burada...

A+A-

Altın ve para piyasası uzmanı İslam Memiş ekonomi hakkında açıklamalar yaptı. Memiş, altın yatırımcılarına uyarıda bulundu. Nasıl Bir Ekonomi TV'de konuşan Memiş, "Ekran fiyatlarıyla fiziki taraftaki işlemler ayrı. Ekranlarda gram altının fiyatı 20 lira daha ucuz görünüyor. Ben de diyorum ki sadece altın alacaklar değil altın alacaklar da dahil o ekrandaki fiyatlardan bozdurursanız zarar ederseniz." ifadelerini kullandı.

Yatırımcıları zarar etmemeleri konusunda uyaran Memiş: "Bunu tekrarlama sebebim şu: Gençler araba almak istiyor. Tekrar bir ev alma, arazi almak düşüncesi oluyor. Bu birikimlerini de bozdurmak zorunda kalıyor. Haliyle ekran fiyatlarına bakıp bozdurmak hoş gelmiyor. Fırsatçılık yapan insanlar da var" diye konuştu.

"Şu an gram bin 70 lira ama serbest piyasada bin 80 lira" diyen Memiş şöyle devam etti: "Şimdi bin 100'lü rakamlar karşımızda. Sadece dolar kurundan destek alarak gram altın buralara geldi. Ons altın daha bu işe dahil olmadı."

Ayrıca Memiş: "Bin 830 dolar üzerindeki atakların gram altın fiyatına da destek vereceğini görebiliriz. Bin 830 doların üstüne çıkarsa ons altın, gram altın da bin 100 aralığına gelir." sözlerine yer verdi.

BİR ÖNCEKİ TAHMİNİNİN NEDEN ÇIKMADIĞINI DETAYLANDIRDI

Daha önceki açıklamalarında yıl sonunda altının gramının 1450 TL olacağını ifade eden Memiş, bu tahminin gerçekleşmemesinin nedenini de şu sözlerle ifade etti: "Bu yılla alakalı gram altın için bin 450 lira bir beklentim vardı. Dışarda ons altını serbest bırakmadılar. Yoksa şu an gram altın 1450 liraydı. Altın enflasyondan, resesyondan beslenir. Burada tamamen bir tezat vardı. Normalde dolar TL 20 lira seviyesinin üstünde. Hem kur hem de ons altın baskılanıyor."