Apple En Değerli Şirket Oldu! Amazon’a çok Fark Attı!

Apple En Değerli Şirket Oldu! Amazon’a çok Fark Attı!

Brand Finance’nin düzenli olarak paylaştığı raporda 2021 yılının en değerli şirketi Apple seçildi. Uzun zamandır Amazon ile rekabet ettiği bilinen dev şirketin, yıllar sonra sonra rakibini geçmesi çok konuşuldu.

A+A-

Brand Finance’nin düzenli olarak paylaştığı raporda 2021 yılının en değerli şirketi Apple seçildi. Uzun zamandır Amazon ile rekabet ettiği bilinen dev şirketin, yıllar sonra sonra rakibini geçmesi çok konuşuldu. Pandemi döneminde çeşitli kapanmalara gitse dahi satışlarından ödün vermeyen Apple’nin ABD’deki yeri çok farklı. Dünya çapında satış yapmaya devam eden Apple’nin, Amazon gibi dijitalleşmenin öncülerinden olan bir şirketi geçmesi çok şaşırtıcı olarak yorumlandı.

Apple’nin Değeri 263 Milyar Doları Geçti!

Açıklanan verilerde Apple’ye ait miktar %87’lik artışlar 263 milyar doları buldu. Ardından gelen şirketler ise Apple’yi takip etti. Amazon’un 254 milyar dolar değeri bulunurken 3. sırada yer alan Google’nin ise çok daha düşüktü. Ünlü internet tarayıcısı devi 191.2 milyar dolarlık değeri ile zirvedeki makasın açılmasına neden oldu.

Pandemide varlığını güçlendiren şirketler arasında şüphesiz Apple, yeni bir marka olmamasına ve pandemi yaşamına çok fazla çözüm üretmemesine rağmen pazarlama stratejisiyle marka değerini inanılmaz ölçüde arttırdı. Apple’ye yatırım yapan yatırımcıların yüzü güldü. Samsung ve diğer akıllı telefon üreticilerinin ABD’deki Apple tekelinde olan piyasadan yararlanma girişimleri sonuçsuz kalıyor. Apple her şeye rağmen ABD’de en fazla satış yapan şirket ünvanını elinde bulundurmaya devam ediyor.