Apple'dan Yeni AppStore Kuralları Duyuruldu! Apple ve Epic Games Sorunu Çözülecek mi?

Apple'dan Yeni AppStore Kuralları Duyuruldu! Apple ve Epic Games Sorunu Çözülecek mi?

AppStore, yenilenme sürecine giriyor. Apple, Epic Games ile yaşadığı sorunu çözmek için önemli bir adım attı. Ödeme yöntemiyle ilgili güncelleme geldi. Üstelik geliştiricilerden alınan komisyonlar da düşecek. Peki AppStore'daki yeni güncelleme ne zaman geliyor? İşte detaylarıyla beraber AppStore güncellemesi...

A+A-

Apple, AppStore için yapacağı yeni güncelleme sonrasında bazı kuralları değiştireceğini açıkladı. Böylelikle geliştiriciler için oldukça önemli yenilikler geliyor. Bunlardan en önemlileri ise komisyon yüzdesinin düşmesi oldu. Bunun haricinde uygulamaları reddedilen geliştiricilere şeffaf bir rapor sunulacak. Böylelikle neden red yediklerini öğrenebilecekler.

AppStore'dan Kaldırılan Uygulamalar Açıklanacak

AppStore üzerinden kaç uygulamanın kaldırıldığı güncel olarak açıklanacak. Böylelikle şirketin şeffaflık politikasını sürdürmek için çabaladığı anlaşılıyor. Geliştiricilere sunulan kolaylığın bir diğer yanı da ödeme sistemleriyle ilgiliydi. Epic Games ile bu konuda sorun yaşayan Apple, kendi ödeme yöntemleri haricinde e-posta ile iletişime geçerek çeşitli ödeme yöntemlerini değerlendirebileceklerini duyurdu.

Komisyonlar %15'e İnecek

Apple, geliştiriciler arasında senelik 1 milyon dolardan az kazananların komisyonlarını %15'e indireceğini duyurdu. Böylelikle komisyon yüzdesinin düşmesiyle bazı Android geliştiricilerinin AppStore için de hizmete başlaması beklenebilir. Önemli bir potansiyele sahip olan Apple, bu konuda geliştiricileri teşvik etmeyi planlıyor. Güncellemenin sene sonunda gelmesi planlanıyor. Komisyon güncellemesi ise en az 3 yıl boyunca aktif olacak. Sonrasında şirketin karar değiştirmesi muhtemel.