Artık Herkes Kendi Enflasyonunu Belirleyecek! ‘’Benim Enflasyonum’’ Sistemi Yayında

Artık Herkes Kendi Enflasyonunu Belirleyecek! ‘’Benim Enflasyonum’’ Sistemi Yayında

TÜİK başkanlığı koltuğunda oturan Ahmet Kürşad Dosdoğru vermiş olduğu yeni röportajda bazı bilgilere ve Türkiye adına yeni birkaç özel yeniliğe yer verdi.

A+A-

Ahmet Kürşad Dosdoğru’nun deyimi ile bundan sonra herkes ‘’Kendi enflasyonunu hesaplayabileceği bir şekilde bir uygulamaya sahip olacak’’. Yeni ve güzel bir sistem olduğunu da belirten TÜİK başkanı Ahmet beyefendi sistemin üzerinde şu anda çalıştıklarını belirtti.

Sistemde hem akademisyenler hem de sivil toplum kuruluşları bulunuyor. 2 tarafından hizmet vererek çalışacağı sistem için şu anda hazır halde geliştirmeler devam ediyor. 2 tarafından hazırlamış olduğu veriler doğrultusunda sistem işleyişini sağlayacak.

TÜFE Odaklı Yeni Enflasyon Sistemi!

Enflasyon denilince akıllara ilk gelen TÜFE’dir. TÜFE’ye bağlı bir şekilde çalışacak olan bu yeni sistem TÜFE kapsamında kendi enflasyonunuzu hazırlamaya yardımcı olacak. Sizlere ürünler hakkında fiyat, iş gücü ve zaman gibi konularda büyük bir artı sağlamış olacak.

Sürekli olarak eleştiri yağmuruna tutulan TÜİK böyle bir uygulamayı Türkiye halkına sunarak paylaştığı verilerin daha güvenilir olduğunun kanıtlaması peşinde ilerliyor. TÜİK başkanı yapılan eleştirilerinin hiç birisini kabul etmez iken bu sistemin insanlara daha yararlı olacağını en azından tarafsız bir şekilde yaklaşım sergileyebilecek tek uygulama olduğunu söylüyor. Geliştirmeleri halen devam eden uygulamanın ilerleyen günlerde kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Ahmet Dosdoğru’dan Açıklama

TÜİK başkanı uygulama ve olayla alakalı olarak şu cümleleri kurdu; ‘’Biliyorsunuz, iki danışma kurulu kurduk. Bu kurullar çalışmaya başladı. Biz uluslararası metodolojiye göre veri üretiyoruz. Kendi başımıza çıkıp bunu izah etsek, konuya yakın olanlar ve iyi niyetli yaklaşanlar ikna olacak, bir kesim belki kısmen ikna olacak, bazıları ise hiç olmayacak. O yüzden danışma kurulları kuralım istedik. Akademisyenlerden, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan danışma kurulları… En çok eleştiri konusu olan verinin enflasyon olduğunu tabii ki biliyoruz. Zaten bu konuda daha önce kendi bünyemizde bir çalışma yaptık. Yöntem araştırmalar dairemiz TÜFE’yi bağımsız bir gözle baştan aşağı inceledi. İyileştirilmesi gereken alanları belirledi. Benzer incelemeyi şimdi danışma kurulundan talep edeceğiz.”