Asgari Ücret Tespit Komisyonunu Toplanıyor! Ara Zam Rakamı Geldi! Gözler O Rakamda!

Asgari Ücret Tespit Komisyonunu Toplanıyor! Ara Zam Rakamı Geldi! Gözler O Rakamda!

Temmuz'da yapılacak asgari ücret zamına ilişkin flaş gelişme bekleniyor. Detaylar 13 Haziran'da Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda açıklanacak.

A+A-

Son dakika haberlerine göre, temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücret zamına ilişkin flaş bir gelişme yaşandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, asgari ücrete yapılacak ara zam oranını görüşmek üzere 13 Haziran'da toplanacağı açıklandı. İşte son dakika haberinin detayları...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 13 Haziran'da Toplanacak

Dolar ve enflasyonun yüksek seyirlerini sürdürdüğü bir dönemde, gözler asgari ücrete çevrildi. Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı ve dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret rakamıyla ilgili olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 13 Haziran'da toplanacağı bildirildi.

Toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ve işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katılacak.

Mevcut Asgari Ücret Net 8.506 TL

Şu anda geçerli olan asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10.008 TL olarak belirlenmiş olup, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net 8.506 TL 80 kuruş olarak uygulanmaktadır.

İşveren açısından bakıldığında, bir işçi için asgari ücretin toplam maliyeti 11.759 TL 40 kuruşa ulaşmaktadır. Bu maliyetin 10.008 TL'si brüt asgari ücreti, 1.551 TL 24 kuruşu sosyal güvenlik primini ve 200 TL 16 kuruşu ise işveren işsizlik sigorta fonunu oluşturmaktadır.