Asgari Ücrete Yeni Bir Zam mı Geliyor?

Asgari Ücrete Yeni Bir Zam mı Geliyor?

Fiyatların artmasının ardından vatandaşlar asgari ücrete ikinci zaman gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Gıda fiyatlarındaki artışın ardından vatandaşlar enflasyon ile birlikte asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağını sorguluyor. İşte haberin tüm detayları...

A+A-

Aralık ayında asgari ücret 4 bin 250 lira olarak uygulandı. Bunun ardından çocuk sayısına göre rakamların yükseldiği de söylendi. Şu an ise asgari ücrete yıl içinde zam yapılıp yapılmayacağı merak söz konusu oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu konu hakkında açıklama yaparak asgari ücrete tarihsel bir zam yaptıklarını belirtti. Bunun ardından yeni zam tartışmalarına da son noktayı koydu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Türkiye’de ilk defa Gaziantep’te uygulanan üretim sürecine katılım projesi başladı. Projenin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat bilgin açıklamalarda bulundu. 

Bakan Bilgin, asgari ücrete %50 oranında zam yapıldığını belirtti. Açıklamalarına devam ettiren Bilgiin yeni zam tartışmalarını da anlamlı bulmadığını sözlerine. Bunun dışında Türkiye tarihinde ilk defa asgari ücret zammının %50 nin üzerine çıktığını söyledi. Enflasyon artışını değerlendirdiğini belirten Bakan Bilgin Türkiye’nin sosyal devlet olma özelliğine sahip olduğunu ifade etti. Bunun ardında tarihsel olarak asgari ücrete çok iyi bir artış yapıldığının altını çizerek sadece asgari ücreti artmadığını bu artışla birlikte emekli paralarına da zam yapıldığını söyledi. Ayrıca üretim ve tedarik sektöründe yaşanan sorunları değerlendirdiklerini pandemi döneminde yaşanan ekonomik problemleri de gündeme aldıklarını belirtti.