Asgari Ücretin Neden 8500 TL Olduğunu Bakan İlk Defa Açıkladı!

Asgari Ücretin Neden 8500 TL Olduğunu Bakan İlk Defa Açıkladı!

Asgari ücretin 8500 TL olarak belirlenmesi gündemdeki yerini koruyor. Özel sektörde maaş zamları asgari ücret oranında gerçekleşiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, asgari ücretin neden 8500 TL olduğunu açıkladı.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den son dakika asgari ücret ve özel sektörle ilgili açıklama geldi. Bakan Bilgin, 2023 yılı için geçerli olacak asgari ücret miktarında yapılan artışa ilişkin, “2023 yılı için asgari ücrette bir önceki yıla göre yüzde 100 artış sağlayarak emekçilerimizi enflasyona ezdiremeyeceğimize ilişkin verdiğimiz sözü tutmuş olduk.” açıklamasını yaptı.

Asgari Ücret Neden 8500 TL Oldu?

Özel sektörde yapılan toplu sözleşmelerde varılan sözleşme ücretlerine yaklaşan, bazılarında ise bu ücretleri aşan 8 bin 500 liralık asgari ücretin belirlenmesinin bütün yurtta emekçiler tarafından memnuniyetle karşılandığına vurgu yapan Bakan Bilgin, “Yaptırdığımız araştırmalardan bize gelen bilgilere göre bazı küçük sendikaların, 8 bin TL’nin üzerinde yapılacak bir asgari ücret tespitinden endişe duydukları görülmüştür. Özel sektörde yaşanan bu sorunların farkındayız ve bunun aşılması için sendikalarımızı güçlendirmek üzere bazı adımlar atmak gerektiğinin bilincindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücrette %100'lük Artış

Bilgin, toplu sözleşmelerde en yüksek ücret seviyelerine ulaşan Asgari Ücret Komisyonunun üyesi olan işçi temsilcilerinin ve Türk-İş yönetiminin asgari ücrette 9 bin TL’nin altına imza atmayacaklarını açıklamasının bu yılki asgari ücretin belirlenmesinde üçlü mutabakatın oluşmamasına yol açtığına değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bunlara rağmen hükümet ve işveren imzasıyla noktalanan görüşmelerde dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu şartlarda 8 bin 500 TL’lik net asgari ücret seviyesine ulaşılması, yüzde 100’lük bir artış sağlanması tarihsel bir öneme sahiptir. Bütün işlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”