Bakanlıktan Son Açıklama: Paralar Hesaplara Yatırılmaya Başlandı Bile!

Bakanlıktan Son Açıklama: Paralar Hesaplara Yatırılmaya Başlandı Bile!

Bakanlık vermiş olduğu destek müjdesi ile birlikte ödemelerin hesaplara yatırıldığını duyurdu. Peki Aralık ayı Aile Destek Programı ödemeleri ne zaman hesapta olacak? 1250 TL'lik destek hakkında bilinmeyenler...

A+A-

Aile Destek Programı'nda vatandaşa verilen 1250 TL hesaplara ne zaman yatırılacak? Bakanlık konuyla ilgili açıklama yaptı mı? İşte detaylarıyla birlikte yaşananlar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü kabine toplantısının ardından Aile Destek Programına ilişkin de bilgi verdi. Erdoğan, "Ocak ayının ilk haftası 3 milyon hak sahibine toplamda 13 milyar lira olarak yapılacak Aile Destek Programı ödemelerini yılbaşından önceye çekiyoruz" dedi.

Aile Destek Programı nedir?

Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022-Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta sağlanan desteklerdir.

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabiliyor.

Aile destek programı ödemeleri ne kadar?

850 ile 1.250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştiriliyor. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona eriyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye genelinde bakanlığın 397 sosyal hizmet merkezi olduğunu söyledi. "Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personelimiz eliyle hanelerimizin ziyaretini yaparak buralardaki durumları tespit edip gerekli çalışmaları yapıyoruz" diyen Yanık, "ASDEP'e 2007'de başladık. 2007'den bu yana 4,6 milyon haneye ulaşmıştık. Sadece 5 yıllık, 6 yıllık belki işte 2023'ü dikkate alırsak, 5-6 yıllık süreçte 4,6 milyon haneye ulaşmışız" dedi.