Balyoz Davası: Orgeneral Çetin Doğan ve 6 Sanığa Hapis Cezası Verildi

Balyoz Davası: Orgeneral Çetin Doğan ve 6 Sanığa Hapis Cezası Verildi

Orgeneral Çetin Doğan ve altı sanık, Balyoz davası kapsamında verilen beraat kararları bozulmasının ardından yeniden yargılandılar. Mahkeme, Çetin Doğan'ı "suç için anlaşma" suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırırken diğer sanıklara da hapis cezası verildi. Balyoz davası yeniden gündemde!

A+A-

Balyoz davasında haklarında verilen beraat kararları bozulduktan sonra, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan dahil 7 sanık hakkında açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, Çetin Doğan'ı "suç için anlaşma" suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanıklar Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, İhsan Balabanlı, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç ise 5 yıl 10 ay ile 5 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına mahkum edildi.

Orgeneral Çetin Doğan'a Verilen Cezanın Detayları

Mahkeme, Balyoz darbe planı davasında Çetin Doğan'ın suçlu olduğuna karar verdi ve onu suç için anlaşma yaptığı gerekçesiyle hapis cezasına çarptırdı. Çetin Doğan, Balyoz davası kapsamında tutuklanan 365 askerden biriydi ve davaya konu olan darbe senaryosunu hazırlamakla suçlanıyordu.

Mahkeme tarafından verilen 6 yıl 8 ay hapis cezası, Türk Ceza Kanunu'nun 309/1 maddesi uyarınca verildi. Bu suç, iki veya daha fazla kişinin anlaşarak bir suç işlemeyi planlaması ve bu planın uygulanmasına karar vermesi anlamına gelir. Mahkeme, Çetin Doğan'ın bu suçu işlediğine kanaat getirdi.

Diğer Sanıkların Durumu

Balyoz davası kapsamında yargılanan diğer sanıklar da hapis cezasına çarptırıldı. Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, İhsan Balabanlı, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç, farklı oranlarda hapis cezasına mahkum edildi.

Metin Yavuz Yalçın'ın Davası Düşürüldü

Balyoz davası sürecinde hayatını kaybeden Metin Yavuz Yalçın hakkındaki dava düşürüldü. Yargılama aşamasında yaşamını yitirdiği için dava sonuçlandırılamayan Yalçın, diğer sanıklar gibi mahkum edilmedi.

Balyoz davası, Türkiye'de son yıllarda en dikkat çeken davalar arasında yer alıyor. Mahkeme, davada hüküm giyen sanıkların darbe planı hazırlamak suçundan suçlu olduklarına hükmetti.