Başvuran Herkese 864 TL Aylık Para veriliyor

Başvuran Herkese 864 TL Aylık Para veriliyor

Ülkenin genelinde corona virüs salgını sebebiyle insanlara birçok destek sağlanmaktadır. Yaşlı insanlara Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunduğunda yaşlılık aylığı bağlanmaktadır.

A+A-

 

Bakanlık tarafından konulan koşullar yerine getirilerek ve kurum tarafından gerekli değerlendirmelerin hemen ardında kişi ödemesini PTT üzerinden alabilmektedir. 2021 yılındaki asgari ücrete gelen zam ile beraber devlet tarafından desteklenen yardımlarında miktarı artmıştır. Corona virüs hastalığı yüzünden devlet tarafından bakıma muhtaç olan yaşlılara ve ihtiyaç sahiplerine maaş bağlanmaya devam etmektedir. Asgari ücrete gelen yüzde 21,56’lık bir artışla, yaşlı yardımından faydalanabilmek için gereken krtilerdeki sınırlar da değişti. Ev halkı içerisinde bulunan kişilerin toplam geliri 1,705 TL miktarının altında ise yaşlılık aylığı bağlanabilmektedir.

Ayrıca yaşlılık aylığından nafaka alan insanlar, SGK’dan harçlık ödemesi alanlar, yetim aylığı alanlar, emekli maaşı olanlar, yetim ve dul aylığı alana bu aylıktan yararlanamamaktadır.

Bahsedilmekte olan yaşlılık aylığı memur maaşlarındaki artışa göre her yıl Ocak ve Temmuz ayları içerisinde yeniden hesaplanmaktadır.

Engelli Maaşları

2021’in gelmesi ile beraber engelli maaşlarında artış görülmektedir. Engelli maaşından faydalanabilmek için 65 yaşından küçük ve 18 yaşından büyük olmak, SGK’ya bağlı olmamak ve ayrıca kişinin herhangi bir gelir kaynağının bulunmaması gerekmektedir.

Engelli maaşları yapılan zamanların ardından 40-69 arasından engeli olan kişilere 609 TL engelli maaşı verilmektedir. Engel durumunda yüzde 70’in üstü bir durum söz konusu olan kişilere ise 914 TL maaş ödenmektedir.

Etiketler :