BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den Yeni Aşı Açıklamaları! 100 Gün İçerisinde Yeni Aşı mı Geliyor…

BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den Yeni Aşı Açıklamaları! 100 Gün İçerisinde Yeni Aşı mı Geliyor…

Kovid-19’ün varyantı olan “Delta” virüsü yayılmaya devam ediyor. BioNTech kurucuları ise bu durum hakkında açıklama yaptı. Yaptıkları açıklamalarda eğer ihtiyaç duyulursa 100 gün içerisinde yeni bir aşının elde edileceğini söylediler. 3 doz aşı mı geliyor. Herkesin merakla beklediği aşı hakkında önemli açıklamalar…

A+A-

Uzun bir süredir hayatımızın merkezinde olan Kovid-19 salgını şekil değiştirerek hayatımızda olmaya devam ediyor. Yeni tip “Delta” adı verilen virüs tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Daha çok bulaşıcı olduğu bilinen yeri varyant insanları korkutmaya devam ediyor. BioNTech kurucuları ise bu durumla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çifte mRNA aşılarının varyantlara karşı etkisi soruldu.

Aşı Hakkında Önemli Açıklamalar…

mRNA aşısının uygulanmasının kolay olduğunu altını çizdi. Mutasyona uğrayan virüse karşı klinik deneyler yapıldığını ve üçüncü doz bir aşının bağışıklık sistemini daha da güçlendireceğini düşündüklerini söyledi. Uğur Şahin ise aşı hakkında tarih verdi. Şahin, 'İhtiyaç duyulursa 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabiliriz' dedi. Geçen hafta gelen açıklamaya göre BioNTech ile aşı üreten Pfizer ortak bir aşı üretecek.

Üçüncü Doz Aşı Şart!

Tam aşılama işlemi bittikten sonra 12 ay içerisinde takviye veya üçüncü doz bir aşının daha olunması gerektiği haberleri yapılmaya başlandı. Gelen açıklamalara göre aşı 6 ila 12 ay içerisinde etkisini kaybediyor ve varyantlara karşı direnemiyor bunun önüne geçmek için çalışma başlatıldı. İki firma ortak açıklamasına göre üçüncü doz açı için FDA’ya izin başvurusunda bulunacaklarını söylediler.