Bu İlllerde Yaşayanlar Dikkat! Kar Yağışı Başlıyor

Bu İlllerde Yaşayanlar Dikkat! Kar Yağışı Başlıyor

Havaların soğumasıyla Genel Meteoroloji İdaresi'nin uyarısı da devreye girdi. Kar yağışı tarihi çok uzun zaman önce meteoroloji tarafından belirtildi. Birçok uzman bu yılın soğuk geçeceğini söylüyor. Balkanlardan gelen soğuk hava dalgasıyla birlikte Cumartesi günü büyük soğuk hava bekleniyor. İşte hava durumu ile ilgili tüm detaylar...

A+A-

Kar ne zaman yağacak?

Kış aylarına girilmesiyle birlikte soğuyan havalar kar yağışlarının da habercisi oluyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre kar yağışı bekleniyor. Bu yıl İstanbul başta olmak üzere zorlu bir kış olacağı söyleniyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre kış mevsimi henüz tam olarak gelmedi. İç ve Doğu Bölgelerde kar yağışı ve soğuk hava hâkim olsa da Batı bölgelerinde hava sıcaklığı normal mevsim sıcaklıklarının üzerinde yer alıyor. Meteoroloji tarafından gündeme getirilen kar yağışı ise nihayet geliyor. Başta İstanbul olmak üzere ülke genelinde kar yağışı bekleniyor. Kar yağışı ile birlikte iki uzman isim fikir ayrılıklarına düştü.

Ülke genelinde kar yağışı bekleniyor!

Uzmanların bir kısmı kar yağışını savunurken bir kısmı ise aralık ayının son haftasında sert bir kışın beklediğini vurguluyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen uyarılar sonrasında kutup soğuklarının İstanbul'u vuracağını duyurdu. Yola çıkan soğukluk dolu bulutlar hava durumu radarından kaçamadı. Söylenenlere göre 18 Aralık 2022 tarihi itibariyle ülkemizin kuzeyinden de bir soğuk hava dalgasının geleceği söyleniyor. Bu durumda ise kar yağışının kaçınılmaz olduğu da belirtildi.

Uzmanlardan kar açıklaması geldi!

Yaşanması beklenilen kar yağışına dair uzman isimlerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt kar yağışı hakkında tüm bilgilerini aktardı. Bozyurt yaptığı açıklamada, "Hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte yağmurların yanı sıra 18-19 Aralık tarihi itibariyle kar yağışları da bekleniyor. Kar yağışı ülkemizde bu sene oldukça etkili olabilr. Daha sonra bu yağışlar yurdu terk edecek ama yılbaşından sonra ciddi anlamda bir soğuk sistem bekliyoruz. Asıl 2022-2023 kışı imzasını nerede atacak derseniz ocak ayının ortasında, yani 20 Ocak ile 10 Şubat arasındaki dönemde ciddi anlamda soğuma ve kar yağışı göreceğiz. Bu kar yağışları hem kıyı kesimler hem de iç kesimlerde etkili olacak. Özellikle İstanbul ve çevresinde ciddi kar yağışları olabilir. Tabi bunlar birer tahmin, değişimler yaşanabilir. Öngörülerimiz bazen tutmayabilir."