Çökertme Kebabı Özel Tarifi Nedir? Çökertme Kebabı Yapımı ve Malzemeleri Tam Listesi!

Çökertme Kebabı Özel Tarifi Nedir? Çökertme Kebabı Yapımı ve Malzemeleri Tam Listesi!

Kaliteli bir çökertme kebabı yapmak istiyorsanız malzemelere dikkat etmelisiniz. Çökertme Kebabı tarifiyle beraber nasıl yapılacağı merak edildi. Bodrum şehri ile bilinen kebabın yapımı oldukça basit. Lezzeti de basitliğinin aksine oldukça fazla. İşte çökertme kebabı için gerekli malzemeler ve nasıl pişirileceği...

A+A-

Yiyenlerin doyamadığı çökertme kebabının nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Kebap çeşitleri arasında hem değerli hem de en sık tüketilen kebaplardan biridir. Kuzu eti veya antrikottan yapılır. Malzeme kalitesi ve yapılma şekline göre birbirinden güzel lezzetler elde edebilirsiniz. Bu nedenle hem malzemesine hem de nasıl yapıldığına dikkat edin. Çökerme kebabı yapılırken malzemelerden başlayacağız.

Çökertme Kebabı Malzemeleri

Malzemeler arasında öncelikli olarak 250 ila 350 gram etimiz olmalı. Mümkünse jülyen şeklinde kesilmiş halini tavsiye ediyoruz. 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ 1 diş sarımsak ve son olarak tuza ihtiyacımız olacak.  Ana malzemelerimiz bunlar. Bir de diğer malzemelerimize göz atalım:

  • 3 ila 5 yemek kaşığında yoğurt
  • 2 diş sarımsak
  • Yoğurtta kullanılmak üzere bir miktar tuz
  • 5'i geçmemek kaydıyla orta boy patates
  • Sıvı yağ
  • 2 tatlı kaşığı salça sosu

 

Çökertme Kebabı Yapımı

Çökertme kebabı yapacaksanız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de etin iyi pişmesidir. Suyuyla beraber iyice kavrulması gerekiyor. Düdüklü tencereye boşalttığınız et bir süre pişsin. Daha sonra suyunu çekmesini bekleyin ve 2 diş sarımsaklar beraber yemeği karıştırın. Son olarak su ekleyin. Burada kaç dakika bekleyeceğimizi söylemeye gerek yok. Etin suyunu çekmesi ve iyice yumuşaması yeterli olacaktır. Daha sonra farklı bir tavada patates kızartması, salça sosu yapılır ve sarımsak tuz ve yoğurdun bir arada karıştırılması sağlanır.