Deprem Riskli Binaların Güçlendirilmesi: Maliyet ve Faizsiz Kredi Detayları

Deprem Riskli Binaların Güçlendirilmesi: Maliyet ve Faizsiz Kredi Detayları

Deprem riski taşıyan binaların güçlendirilmesi için adımlar atılıyor! Deprem sonrası binaların güçlendirilmesi maliyetli bir iş olsa da, depreme karşı dayanıklı binaların inşa edilmesi büyük önem taşıyor. Faizsiz kredi desteği ile de bu işlemler gerçekleştirilebiliyor. Detaylar için yazımıza göz atın!

A+A-

Kahramanmaraş depremleri sonrasında Türkiye genelinde birçok vatandaş, yaşadıkları binaların dayanıklılığını sorgulamaya başladı. Buna bağlı olarak belediyelere yapılan bina risk analizi başvurularında büyük bir artış yaşandı. Peki deprem riskli binaların güçlendirilmesinin maliyeti nedir?

Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, güçlendirmenin kendisinin aşağı yukarı daire başına 250 bin TL'ye mal olacağını söyledi. Bu haberimizde deprem sonrası binaların güçlendirilmesi ile ilgili detayları sizler için derledik.

Depremde Yıkılan ve Hasar Gören Binalar

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında 44 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremde yıkılan ve hasar gören binalar için "1 milyon 316 bin binanın incelenmesinin tamamlandığını ve bu binaların 534 bin bağımsız bölümünün ve 173 bin binanın ağır hasarlı, yıkık veya acil yıkılacak olduğunun tespit edildiğini" açıkladı.

Orta Hasarlı Binalara Güçlendirme

İlk etapta 70 bini köy evi olmak üzere 270 bin konutun yapımına Mart ayında başlanacak. Ancak ağır hasarlı binaların yıkılması, diğerlerine ise güçlendirilme yapılması gerekiyor. Bina güçlendirmesi konusu depremlerden sonra sadece afet bölgesinde değil, Türkiye'nin neredeyse her yerinde gündeme geldi.

Risk Analizi Başvurularında Artış

Belediyelere bina inceleme başvurusu yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle Marmara Bölgesi'nde pek çok apartmanda deprem güvenliği toplantıları düzenleniyor. Bu durum, kentsel dönüşüme girmesi gereken konutlarda itilafların büyük ölçüde sona ermesine ve kolonları veya kirişleri kesilmiş binaların neredeyse bütün haberlere konu olmasına sebep oldu.

Güçlendirme İşlemlerinin Maliyeti

Güçlendirme işlemlerinin maliyeti yeniden yapım maliyetinin yaklaşık yüzde 40'ı civarında. Bodrum katta bütün temeller açılıp burası radya temel şeklinde dönüştürülecek ve zemin iyileştirilmesi ile birlikte bu kolonlar yapılan analizler sonucunda eğer yetersiz çıkarsa, önünde birkaç tane güçlendirme yöntemi var. Bunlardan bir tanesi betonarme mantolama dediğimiz yaygın olarak bilinen yöntemdir. İkincisi, çelikle güçlendirme yöntemi vardır. Son yıllarda sıklıkla kullanılan ve ekonomik olan karbonfiberle güçlendirme yöntemi de bir diğer seçenektir. Gördüğünüz duvar tuğla duvar ise bu tuğla duvar kaldırılıp yerine perde beton yapılabilir.

Güçlendirmenin Maliyeti

Güçlendirmenin kendisi aşağı yukarı daire başına 250 bin TL mertebesinde tamamlanmış olacak. Ancak vatandaşlar burada bu çalışma yapıldıktan sonra doğramalarını değiştirmek istiyor, yerdeki parkesini değiştirmek istiyor. Bununla ilgili de daire başına 100-150 bin TL’lik ilave maliyet geliyor. Güçlendirme işlemi, maliyeti oldukça yüksek bir iş olduğundan dolayı, vatandaşlar faizsiz kredi desteği ile bu işlemleri gerçekleştirebileceklerdir.

Deprem Sonrası Güçlendirme Yapacaklara Faizsiz Kredi

Deprem sonrası evi hasar gören vatandaşlar nakit ihtiyacını nereden sağlayacağını merak ederken kamu tarafından sağlanan desteklerin detayları belli oldu. Evi dönüşüme girecek vatandaşlar için krediler imdada yetişecek. 2022 yılında üst limit ve faiz desteği iki kez arttırılırken, konut yapım ve edinme kredileri ile işyeri yapım kredisi 400 bin liradan 600 bin liraya yükseltildi. Evini yıkmak yerine güçlendirmek isteyenler için güçlendirme kredisi 160 bin liradan 240 bin liraya çıktı. Faiz desteği ise 400 baz puan iken 600 baz puan oldu. Faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı son düzenleme ile birlikte 2 milyon liradan 3 milyon liraya çıkartıldı.

Sonuç

Güçlendirme işlemleri oldukça maliyetli bir iş olsa da, bu işlem yapılmadığı takdirde çok daha büyük maddi kayıplar ve can kayıpları söz konusu olabilir. Bu sebeple, deprem riski taşıyan binaların güçlendirilmesi için gerekli adımların atılması önem arz etmektedir. Vatandaşlar da faizsiz kredi desteği ile bu işlemleri gerçekleştirebilirler.