Elektrik Faturaları Açık Devlet Hazinesinden Karşılanma Kararı Alındı! Peki Bunun Bize Etkisi Ne Olacak?

Elektrik Faturaları Açık Devlet Hazinesinden Karşılanma Kararı Alındı! Peki Bunun Bize Etkisi Ne Olacak?

Elektrik Üretim AŞ'nin sübvansiyon yükünü üzerine alacağı ortaya çıktı. Elektrik tedarikçi şirketlerle ilgili karar merak ediliyordu. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre devlet hazinesinden karşılanması kararlaştırıldı. Yeni elektrik tarifesindeki açık, tedarikçi şirketler için büyük öneme sahipti.

A+A-

Elektrik faturalarına gelecek zamla birlikte Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun atacağı adım merak ediliyordu. Elektrikteki tarifeli sistemle ilgili açığa çıkan elektrik devlet hazinesinden karşılanacak. Tedarikçi şirketlerin gözü bu karardaydı. EPDK'dan gelen kararla birlikte Resmi Gazete'de yayımlanan karar dikkat çekti. Peki kararda nasıl bir sonuç ortaya çıktı? Vatandaş, ucuz elektrik kullanırken bu açık nereden karşılanacaktı?

Resmi Gazetede Yayımlandı!

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre takvim yılı baz alınarak yüzde 50'sinden az olmamak kaydıyla yüzde 90'ına kadar olan miktarını EÜAŞ üzerinden temin edilmesi kararlaştırıldı. Böylelikle devlete bağlı olan EÜAŞ'in elektrik indiriminden açığa çıkacak kısmı karşılayacağı öğrenildi. Konut elektriklerinde geçerli olan sübvansiyon yükünün Elektrik Üretim AŞ tarafından karşılanacağı kesinleşti.

Faturalardaki İndirim Oranı Merak Edildi

Faturalarda yapılacak indirimlerle birlikte elektrik zamlarının bir nebze azalması bekleniyor. Güncel fiyatlara bakılacak olursa birkaç kat artışla ödenen faturalar yerine çok daha düşük bir fatura tarifesi beklenmekte. Kademeli tarifeyle birlikte faturaların iyice düşeceği tahmin edilmişti fakat 2022 yılı zamlarıyla beklentiler değişti.