Elektrikli Araçlara ÖTV Zammı Yapıldı! Açıklama Geldi..

Elektrikli Araçlara ÖTV Zammı Yapıldı! Açıklama Geldi..

Elektrikli araç kullanmak isteyen vatandaşlara üzücü haber geldi. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı  göre elektrikli araçlarda ÖTV zammı uygulanacak.

A+A-

Elektrikli araç kullanmak isteyen vatandaşlara üzücü haber geldi. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı  göre elektrikli araçlarda ÖTV zammı uygulanacak. Zamların üst limitine bakıldığında %400’e varan bir artış gerçekleşeceği görülüyor. Böylelikle Şubat 2021 öncesi ve sonrası araç fiyatlarında ciddi bir fark oluştu. Sizler için derlediğimiz modellerde elektrikli araç satın almak isteyenlerin karşılaşacağı fiyat farkları bakımından bilgi olması için araçların önce ve sonrası fiyatlarını yazdık.

Tüm dünyanın yavaş yavaş geçmeye başladığı elektrikli araç dönemi hız kesmeden devam ediyor. Ancak bu konuda yapılan fiyatlandırmalar da kimi zaman vatandaşın belini bükebiliyor. Cumhurbaşkanı kararına göre elektrikli araçlarda önemli oranda bir artış söz konusu olacak.

Elektrikli Araçlar Kaç TL Oldu?

Buna göre motor gücünün etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kimi araçlarda %10’a varan bir ÖTV zammı uygulanırken, motor gücü 85-120 KW arasında olanların %25 , 120 KW üzeri için ise toplamda %60’lık ÖTV zammı söz konusu oldu. Bu bakımdan araç satın almak isteyenler için fiyatlar arttı.

Böylelikle motor gücü 120 KW üzerinde olan ve Cumhurbaşkanı kararından önce değeri 1.890.000 TL olan bir elektrikli aracın 2 Şubat 2021’den sonraki değeri 2.517.000 TL oldu. Böylelikle aradaki artışın 627 bin TL olduğu vurgulandı. Yavaş yavaş yaygınlaşmakta olan elektrikli araç piyasasının bu zam kararından nasıl etkileneceği merak ediliyor.