Emeklilerin Yüzünü Güldüren Haber: Ek Olarak 3.500TL Alacaklar!

Emeklilerin Yüzünü Güldüren Haber: Ek Olarak 3.500TL Alacaklar!

Türkiye'de emeklilerin ve çocuklu ailelerin beklediği müjdeli haber geldi! 2023 yılında emekli bayram ikramiyeleri önemli ölçüde artacak ve çocuklu ailelere de yardım yapılacak. Hem emekliler hem de çocuklu aileler için bu yardımlar büyük bir destek sağlayacak. Gereksinimleri karşılayan herkes, devlet destekli bu yardımları alabilir. Detaylar için yazımızı okumayı unutmayın!

A+A-

2023 yılında emeklilere bayram ikramiyesi ne kadar olacak? Bu soru, emeklilerin merak ettiği en önemli konulardan biridir. Dul ve yetimler dahil olmak üzere bayram ikramiyesi her zaman olduğu gibi yine ilgi topluyor. Bu yazımızda 2023 yılında emekliye bayram ikramiyesi boyutuna ilişkin tüm detayları ele alacağız.

2023 Emekli Bayram İkramiyesi Zam Görecek Mi?

2023 yılında emeklilere bayram ikramiyesi önemli ölçüde artacak. Bu artışın şüphesiz genel seçimlerden dolayı da değişebileceği biliniyor. Hükümetin bayram ikramiyesi için 14 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler öncesinde çalışmalara başladığı bildiriliyor. Ayrıca bu yıl bayram ikramiyesine de önemli bir zam konuşuluyor. Zam oranı konusunda ise %280'lik potansiyel bir artışa da dikkat çekilmekte.

bayram-ikramiyesi.jpg

Bayram İkramiyesine Gelecek Olan Zam Ne Zaman Netleşecek?

2023 yılında emeklilere bayram ikramiyesindeki artışın açıklanması bekleniyor. Maalesef, maruz kaldığımız deprem felaketi nedeniyle kabine toplantıları geçici olarak iptal edildi. Ancak, önümüzdeki günlerde bayram ikramiyesindeki artışın açıklanması bekleniyor.

2023 Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar?

Emeklilere bayram öncesi gönderilecek ikramiye ödemeleri, 2023 emekli ikramiyesine ilişkin gerekçelerde belirtildiği üzere 2.500 TL ile 3.500 TL arasında değişecek. Bu tutarın önceki yıllara göre nispeten yüksek olduğu görülmektedir.

bayram-ikramiyesi-002.jpg

Yardıma İhtiyacı Olan Kişiler Ek Olarak 1.300 TL Alabilecek

Çocuklu aileler, Aile Bakanlığı'ndan yardım alabilecekler. PTT, tüm ödemeleri eksiksiz bir şekilde sağlayacak. Bir, iki ve üç çocuğu olan annelere 1300 TL yardım yapılıyor. Bakanlık ayrıca 1, 2 ve 3 çocuğu olan ebeveynlere de destek sunacak. Ayrıca, yardım ödemelerinin nasıl yapılacağı konusunda da kamuoyu araştırması yapılmaktadır. Başvurusu onaylananlar PTT şubelerinden kolayca para alabiliyor.

Ödemeler Ne Kadar Olacak?
 

Devlet, çocuk sayısına bağlı olarak vatandaşlarına çeşitli düzeylerde yardım sağlamaktadır. Bir çocuğu olanlara 300 TL, iki çocuğu olanlara 400 TL, üç çocuğu olanlara ise 600 TL yardım yapılacak. Vatandaşlara ödeme çocuk sayısına göre yapılacak. Sonuç olarak, üç çocuğu olan bir kişi 1.300 TL destek ödemesi almaya hak kazanacak. Ancak, bu yardımın alınabilmesi için gereksinimlerin karşılanması gerekmektedir.

Doğum Yardımı da Sunulacak

E-Devlet platformu, doğum desteği ile ilgili tüm sorularınızı derinlemesine yanıtlayabilir. SSK'lı çalışan kadınlar izinleri süresince iş görmezlik ödemesi şeklinde doğum yardımı almaktadırlar. Yeni bir annenin doğum yardımı alabilmesi için aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekir:

  • Doğuma bir yıl kala sigorta priminin en az 90 gün olarak eksiksiz bir şekilde ödenmesi gerekiyor.
  • Kadının iş yerindeki sigorta kapsamı devam etmelidir.
  • Raporunuzu vermeden önce işten 112 gün izin almanız gerekmektedir.
  • Kadın çalışan doktor raporunu ofise getirmekle yükümlüdür. İş yeri ise diğer işlemleri yürütür.