Erken Emekli Olabilmek İçin Yeni Yöntem Nedir?

Erken Emekli Olabilmek İçin Yeni Yöntem Nedir?

Emeklilik, her insanın hayatının belirli bir zamanında yaşaması için yapılması gereken sosyal bir haktır. Bu sebepten kaynaklı olarak her insan erkenden emekli olmayı istemektedir.

A+A-

 

Sigortalı olarak çalışmakta olan erkek vatandaşlar, vatani görevleri icabında iş yerlerinden belirli bir süre ayrılmak zorunda kalabilmektedir. Askerlik dönemi içinde bulunan erkek çalışanların sigortalılık durumlarının devam etmemesi prim ödemelerine ve emeklilik zamanına etki etmektedir.

Askerlik borçlanması hakkında yapılan ödemeler, ülke içerisinde bulunan asgari ücret örnek alınarak değerlendirilmektedir. 2020 yılındaki asgari ücretin artışından hemen sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilerek yapılan askerlik borçlanmasında gerekli düzenleme yapıldı. Askerlik borçlanması için 31,39 lira en düşük rakam olarak belirlendi. 235,44 lira ise en yüksek limitten borçlanmayı düşünen kişiler için kararlaştırıldı.

Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanma başvurusunda bulunabilmek için SGK’ya askerlik terhis belgesini kişi yanında bulundurarak başvurmalıdır. Başvuru esnasında, askerlik borçlanma formunu askeri şube tarafından doldurması beklenir. Form içerisinde askerlikten sayılmayan günler ve askerlik yapılan tarihler hakkında bilgiler yer almaktadır. Onaylanan belgelerin ise SGK müdürlüklerine sunulması gerekmektedir. Yapılan gerekli incelemeler sonucundan kurum tarafından kişinin askerlik borçlanması hakkında karar verilmektedir.

Bu uygulama ile birlikte, askerlik günleri fiili hizmet zamanına eklenebilmektedir. Bu sayede kişilere askerlik borçlanması ile birlikte erken emeklilik olanakları sunulmaktadır.