Erken Emeklilik Fırsatı: Kısmi Emekli Olabilirsiniz!

Erken Emeklilik Fırsatı: Kısmi Emekli Olabilirsiniz!

Çalışma yaşamına devam etmekte olan bütün vatandaşların en büyük hayali hızlı bir şekilde emekli olmaktan geçer. Devlet içerisinde bulunan bir vatandaş emekliye ayrılması için yaş, sigorta çalışma yılı ve prim gün ödeme şartlarının hepsini yerine getirmesi gerekir.

A+A-

 

Bu sayılanlardan bir tanesi bile eksik olduğu sürece vatandaşların maalesef ki emeklilik hayalleri yerine gelmiyor. Bu gibi durumlarda vatandaşların iyiliği için sistemler üzerinden çeşitli alternatifler sunuluyor. 30 Nisan 2008 ve 9 Eylül 1999 seneleri arasında sigortalı bir şekilde çalışma yaşamına başlayan vatandaşlara kısmi çalışma hakları verilmiyor. Durum böyle olunca vatandaşların emekliliğe ayrılabilmesi için yaş şartlarını da diğer şartlarla beraber yerine getirmesine gerek olmuyor. 

Yıpranma payından staj sigortasına, askerlikten doğum borçlanmasına kadar birçok sebep ile vatandaşlar kısmi olarak emeklilik haklarını kullanabiliyorlar. 

Kısmi Emekli Olmak Ne Anlama Gelir?

2018 senesinden sonra vatandaşların emekli olabilmesi için 7200 prim gün ödeme şartını harfiyen yerine getirmesi gerekir. Ancak bu yöntem baz alınarak vatandaşların çalışma yaşamına başladıkları günden belirlenmiş olan 5400, 4500 ve 3600 prim gün ödemeleri ile emekli olabilme fırsatları da geliyor. Bu duruma kısmi emeklilik fırsatları denilmektedir.

Kadınların Kısmi Emekli Olabilmesi İçin Gereken Şartlar

  • 4500 gün prim ödemesi yapmak

  • 25 yıl sigortalı bir şekilde çalışma yaşamını tamamlamak

  • En az 58 yaşını tamamlamış olmak

Bu şartları yerine getiren kadın vatandaşlar kısmi emekli olabiliyor.

Erkeklerin Kısmi Emekli Olabilmesi İçin Gereken Şartlar

  • 4500 gün prim ödemesi yapmak

  • 25 yıl sigortalı bir şekilde çalışma yaşamını tamamlamak

  • En az 60 yaşını tamamlamış olmak

Bu şartları yerine getiren erkek vatandaşlar kısmi emekli olabiliyor.