Erken Emeklilikte SGK Müjdesi! 49 Yaşında Emekli mi Olur Demeyin Borçlanarak Oluyor!

Erken Emeklilikte SGK Müjdesi! 49 Yaşında Emekli mi Olur Demeyin Borçlanarak Oluyor!

Emeklilikte son zamanlarda borçlanma ile emeklilik gündeme geliyor. 49-50 yaşlarında emekli olmak için gerekli olan şartları sizlerle paylaşıyoruz. SGK emeklisi olarak erken maaş almak için neler yapmanız gerekiyor? Askerlik ve doğum borçlanmasıyla ilgili bilinmeyenler ve erken emekliliğe olan etkisi haberimizde.

A+A-

SGK, erken emekliliğin kapısını sonuna kadar açıyor. Özellikle de 49 yaşında emekli olmak isteyenler için önemli gelişmeler yaşanmakta. Son zamanlarda pek çok kişi emekliliğin yolunu arıyor. Çeşitli borçlanmalarla beraber emeklilik yaşı ön plana çekilebilir. Sigorta kayıt tarihiniz de bu yol ile daha erken bir tarihte olabilir. Peki erken emeklilik için neler yapılabilir?

Erken Emeklilikte Borçlanma

Borçlanarak erken emekli olabilirsiniz. İster askerlik borçlanması ister doğum borçlanması ile sigorta tarihinizi öne çekmenizin yanı sıra prim gününüzü de ödemeniz mümkün. Askerlik borçlanması sigortalı bir işte çalışmadan evvel yapacağınız askerliğe bağlıdır. O askerlik süresini borçlanma ile ödediğiniz takdirde sigorta kayıt tarihinizi öne çekebileceksiniz. Üstelik prim ödemesi yaptığınız için de o vakti çalışarak geçirmiş gibi gözükeceksiniz.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması ise kadın çalışanları kapsamaktadır. Yapılan doğumdan sonra her bir çocuk için 2 sene erken emekli olabileceksiniz. 2 senelik priminizi borçlanabilirsiniz. Ancak 3 çocuktan sonra daha fazla prim borçlanması yapılamamaktadır. Bunu da göz önünde bulundurunuz. Borçlanma yöntemi emeklilikte en çok kullanılanlar arasındadır. Erken emekli olmak isteyenler borçlanma haklarından faydalanmayı ihmal etmiyor.