Facebook Kullanıcıları Dikkat! Facebook Üzerinden Dolandırılmış Olabilirsiniz…

Facebook Kullanıcıları Dikkat! Facebook Üzerinden Dolandırılmış Olabilirsiniz…

Sosyal medyada geniş bir kitlesi olan Facebook insanlara sunduğu birçok özellik ile uzun süredir hayatımızda kalmayı başardı. Aylık 2,85 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook üzerinden birçok şey gerçekleştirilebiliyor. Facebook üzerinden kimlik avı, sahte kredi teklifleri, hediye çekilişi dolandırıcılığı daha neler neler…

A+A-

Popüler uygulamalar arasında yer alana Facebook bu kadar popüler olması nedeni ile de dolandırıcıların bir numaralı gözdesi. Sosyal medya dolandırıcılığının en popüler olduğu şu dönemlerde insanın aklına gelmeyecek yöntemler kullanıyorlar. Peki bu yöntemler ne?

Facebook Üzerinden Dolandırıcılık Yöntemleri…

İlki ve en önemlisi Facebook kimliğine bürünerek kullanıcılara önemli bir durum varmış gibi bildirimler gönderiyorlar. Bu bildireme tıklayan kullanıcı ise Facebook değil dolandırıcının sayfasına yönlendiriliyor ve kimlik bilgileri elde edilmiş oluyor. Başka bir yöntem ise tanıdığımız veya yakınımız olan bir kişinin hesabını klonlayarak bizden para talep etmeleridir. En çok kullanılan bu yöntem birçok kişinin canını yakmıştır.

Aman Dikkat Hediye Çekilişi ile Dolandırılabilirsiniz…

Birçok dolandırıcın kişilere konser bileti, ünlü markaların ayakkabılarını hediye ediyoruz bahanesi ile kullanıcıların yakınlarını etiketlemesi, yorum yapması ya da beğenmesini isterler daha sonra kazandıklarını iddia ederek kişisel bilgilerinin paylaşılmasını veya bir link göndererek bu sayfaya gitmelerini isterler böylece istediklerini elde ederler. Bu ve bunun gibi birçok yöntemi kullanan dolandırıcılar her geçen gün birçok kişiyi daha tuzağına düşürmeyi başarıyor.

Etiketler :