FED Faiz Artışına Gitmedi! Altın Fiyatları Dalgalanmalı Şekilde Gidiyor! Gram Altın Bugün Ne Kadar?

FED Faiz Artışına Gitmedi! Altın Fiyatları Dalgalanmalı Şekilde Gidiyor! Gram Altın Bugün Ne Kadar?

ABD ekonomisindeki gelişmeler ve Fed'in politikaları, finans piyasalarında büyük bir etkiye sahip oluyor. Banka iflasları sonrasında yatırımcılar güvenli liman olarak altına yöneldi. Fed'in faiz artışına gitmemesi piyasalar tarafından olumlu karşılandı ve gelecekteki beklentileri şekillendirdi. Güncel Euro, Dolar ve altın fiyatlarına bakıldığında ufak dalgalanmalar görülürken, yatırımcıların ABD'den gelecek ekonomik verileri yakından takip etmesi gerekiyor.

A+A-

ABD ekonomisinde yaşanan gelişmeler tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle para ve emtia piyasaları, ABD'den gelen ekonomik verileri yakından izleyerek gelecekteki olası değişikliklere hazırlık yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD'de yaşanan banka iflasları nedeniyle finansal piyasalarda endişe artarken, Fed'den gelecek açıklamalar büyük bir önem taşıyordu.

FED Faiz Artışına Gitmedi

Birçok yatırımcı, banka iflasları sonrasında güvenli liman olarak görülen altına yönelirken, piyasalar Fed'den 25 baz puanlık bir faiz artışı bekliyordu. Ancak Fed politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek tahvil ve mevduattan çıkan yatırımcıların endişelerini yatıştırmaya çalıştı. Politika metninde bu yıl bir kez daha faiz artışına gidilebileceği belirtildi ve Fed'in ileriye dönük projeksiyonunda daha fazla faiz artışına gitmeyeceği beklentileri oluştu.

Para ve Emtia Piyasalarındaki Güncel Durum

Bugün itibariyle güncel Euro kuru fiyatları, anlık olarak serbest piyasa alış fiyatı 20,6505 TL ve satış fiyatı 20,6670 TL arasında işlem görüyor. Aynı şekilde güncel Dolar kuru fiyatları da serbest piyasa alış fiyatı 19,0960 TL ve satış fiyatı 19,0989 TL arasında hareket ediyor. Gram altın (tl/gr) alış fiyatı 1.214,36 ve satış fiyatı 1.214,56 şeklindedir. Çeyrek altın alış fiyatı 1.999,00 TL ve satış fiyatı 2.020,00 TL olarak belirlenmiştir. Son olarak, cumhuriyet altını alış fiyatı 7.969,00 TL ve satış fiyatı 8.047,00 TL arasında işlem görüyor.