FED Faiz Kararı ve Türkiye: Uzmanlar Acı Reçete Uyarısı Yapıyor! Doları Olanlar Dikkat!

FED Faiz Kararı ve Türkiye: Uzmanlar Acı Reçete Uyarısı Yapıyor! Doları Olanlar Dikkat!

Yatırımcılar Dikkat: FED Faiz Kararı Türkiye'yi Nasıl Etkileyecek? Uzmanlar Acı Reçete Uyarısı Yapıyor!

A+A-

Mart'ta ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı açıklanacak. Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir, toplantıdan çıkacak kararın piyasaları nasıl etkileyeceğini takipçileriyle paylaşarak "Hazırlığınızı yapın" uyarısında bulundu. Yatırımcılar ve orta gelirli vatandaşlar, Türkiye saati ile 21.00'da yapılacak FED açıklamasını geldi

ABD'de yaşanan bankacılık krizi ve iflas haberlerinin ardından gerçekleşecek ilk FED toplantısı olduğu için, açıklanan kararın piyasalar için çok daha büyük bir etkisi olması bekleniyor. ABD'nin faiz artırımı kararı alması halinde, doların değeri artacaktır. Bu durumda birikimini dolar olarak tutan yatırımcılar zarar edebilir.

FED Başkanı Powell, verilen faiz kararının gerekçelerini paylaşmak için 21.30'da basının karşısına çıkacak. Dolar/TL paritesi için oldukça kritik bir öneme sahip olan bu karar, Sözcü TV canlı yayınına katılan ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir tarafından değerlendirildi.

para-002.jpg

Demir, FED'in faiz artırımı yapmasının güç olduğunu ve sıkı para politikalarının bir süreliğine terk edilmesinin muhtemel olduğunu belirtti. Yabancı para miktarını yükseltmek için ABD'de herhangi bir faiz artırım kararı çıkmaması gerektiğini söyleyen Demir, şu anda yabancı yatırımcıların Türkiye'ye gelmediğini ifade etti. Hatalı ekonomi yönetimi nedeniyle ABD'den çıkan para Türkiye'ye uğramadan farklı alanlara dağıtılıyor. Yatırımcılar için artık cazibesi bulunan bir ülke olmaktan uzak durumdayız.

ABD'de finans sisteminin yaşadığı güç durumların küresel piyasalar ve Türkiye için kısa vadeli bir sorun teşkil etmeyeceğini belirten Demir, sorunun kısa sürede ABD'nin atacağı adımlar ile çözülmesinin yüksek ihtimal olduğunu aktardı. Türkiye'de uygulanan seçim ekonomisinin artık terk edilemeyeceğini söyleyen uzmanlar, 14 Mayıs'a kadar dolar kurunda yaşanacak bir yükseliş trendinin sürpriz olacağına vurgu yapıyorlar.
dolar-ne-kadar-oldu-001.jpg

Seçim sonrası Türkiye ekonomisi için "acı reçete" yaşanacak diyen Demir, iktidarın değişmesi halinde faizlerin aniden yükseltilmesinin bankaların elindeki düşük faizli kağıtları değersiz hale getireceğini söyledi. Bu durumda bankalar çekilecek parayı karşılayamayabilirler. Türkiye'de döviz piyasası TCMB ve hükümet tarafından kontrol ediliyor. Ülkede borsayı yine kamu kaynakları organize ediyor. Türkiye'de tek piyasa olan "risk primi" seçim sonrasına kadar bekliyor. Türkiye hala çok riskli bir ülke olarak görünüyor.

kemal-kilicdaroglu.jpg

Krizdeki Yunanistan'ın bile risk primi 100 iken, Türkiye'de şu anda 580 seviyelerinde. CDS Primi, Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklanmasıyla birlikte 530 seviyelerine indi ancak bu hala çok yüksek bir seviye.