İçişleri Bakanlığı Afganistan ve Pakistan'dan Gelecekler İçin Genelge Yayınladı!

İçişleri Bakanlığı Afganistan ve Pakistan'dan Gelecekler İçin Genelge Yayınladı!

4 Eylül 2021 Genelgesi yayınlandı. İçişleri Bakanlığı'na ait genelgede Afganistan ve Pakistan detayları dikkat çekti. Uygulanacak PCR testlerinin yanı sıra karantina kuralları da büyük öneme sahip. Peki Afganistan'dan gelecek kişiler için nasıl bir önlem alınacak?

A+A-

İçişleri Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu genelge, 4 Eylül'den itibaren geçerliliğini sağlayacak. Genelge içerisinde ülkeler arası uçuşların yasaklandığı ülkeler de bulunuyor. Bunun yanı sıra Afganistan ve Pakistan'dan ülkemize giriş yapacak kişilerle ilgili pandemi tedbirleri de yer almakta. Karantina sürecine ilişkin güncel bilgiler paylaşıldı. Genelgede pek çok madde bulunuyor ve en çok dikkat çeken maddeleri paylaştık.

PCR Testi Zorunlu Olacak

Ülkeye Bangladeş, Pakistan ve Hindistan üzerinden giriş yapacakların en fazla 3 gün önce yapılmış PCR testi sonucunu göstermeleri gerekmektedir. Bu testin negatif olma şartı da bulunuyor. Öte yandan karantinada kalmak istemeyenler için yeni bir şart getirildi. Bu ülkelerden gelenlerin Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye'de geçerli ve kullanıma açık aşılardan en az iki doz olması şartı bulunuyor. İçlerinden yalnızca Johnson & Johnson aşısı için tek doz yeterlidir. İki dozluk aşıdan sonra 14 gün veya daha fazla geçmiş ise karantinada kalma gibi bir şart bulunmayacak.

Afganistan'dan Gelenler İçin Tedbir

Afganistan'dan gelen kişiler için (a) ve (b) genelgelerinin devam edeceği belirtildi. Bu noktada Afganistan'dan Türkiye sınırlarına girecekler adına çeşitli karantina ve pandemi kurallarının sürmesi bekleniyor. Son zamanlarda sınırda yaşanan yığılmalar konusunda da önlem alınması için çalışmalar yürütülüyor.