İnternet Kullanıcıları Dikkat! Bu Tehlikelere Görmezden Gelmeyin

İnternet Kullanıcıları Dikkat! Bu Tehlikelere Görmezden Gelmeyin

Ülkemizde birçok vatandaş internet kullanıcısı olarak biliniyor. Son yıllarda ise internet kullanım oranı çok yüksek seviyelere ulaştı. Tabi bununla beraber bazı tehlikelerde ortaya çıktı. İşte internetin tehlikeli yanları ve daha fazlası..

A+A-

İnternet kullanımı zirveye ulaştı..

İçerisinde bulunduğumuz pandemi günlerinde internet kullanımı zirveye ulaşmış durumda. Vatandaşlar evden çıkmaları yasak olduğu için, birçok alışverişini internet siteleri veya uygulamalardan gerçekleşiyor. Bununla beraber bazı tehlikelerde ortaya çıktı. Bunlardan en ciddi olanı da alışveriş güvneliği.

Bunlara dikkat!

Şifre güvenliği nasıl sağlanır ?

Oluşturulan şifrelerin en az 8 karakterden oluşmasının güvenlik açısından hayati öneme sahip olduğunu aktaran KVKK, bu şifrelerin rakam, büyük harf, küçük harf ve sembollerden oluşması gerektiğini ifade etti. 

İkinci olarak ise alışveriş gerçekleştireceğiniz sitelerde"3D Güvenli Ödeme yöntemi" ve "SSL Sertifikasının" bulunması gerektiği belirtildi. Ödemelerde fiziksel değil sanal kart bilgilerinin kullanılmasının gerektiği ve kişisel bilgiler isteyen sahte kampanyalara karşı uyanık olunması gerektiği ifade edildi.

Son olarak ise bir uyarıda sosyal medya kullanımı ile ilgili geldi..

Sosyal medya platformlarından kişisel verilerin başka kişiler tarafından görülmemesi gerektiğini bildiren KVKK, güvenlik önlemi olarak "iki faktörlü kimlik doğrulama" yönteminin kullanılması gerektiğini bildirdi. Elektronik posta adreslerinin güvenlikleri açısından bireysel ve kurumsal olmak üzere farklı e-posta adreslerinin oluşturulması gerektiği anlatıldı.