Kahramanmaraş ve Hatay Depremlerinde Hasar Gören Araçlar Toplanarak Geri Dönüşüme Kazandırılıyor

Kahramanmaraş ve Hatay Depremlerinde Hasar Gören Araçlar Toplanarak Geri Dönüşüme Kazandırılıyor

Depremzedelerin Yanında Olmaya Devam Ediyoruz: Kahramanmaraş ve Hatay Depremlerinde Hasar Gören Araçlar Toplanarak Geri Dönüşüme Kazandırılıyor."

A+A-

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen 7.6 ve 7.7 büyüklüğündeki depremler ile 20 Şubat'ta Hatay'da gerçekleşen 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremler sonrasında birçok araç yıkılan veya hasar gören binaların enkazı altında kalmış veya kullanılamaz hale gelmiştir. Bu araçlar, yetkililer tarafından belirlenen otoparklar veya boş arazilere çekilerek üst üste konulmuştur.

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı görevlileri, çekiciler kullanarak hasar gören veya sahipsiz araçları toplamaktadır. Hasar durumuna göre ayrılan araçlar, özel harekat polisi tarafından güvenliği sağlanan otoparklara veya boş arazilere çekilmekte ve kayıt işlemleri yapılmaktadır.

Araçların güvenliğini sağlayan personel, hasarlı ve hasarsız araçları ayırarak park etmektedir. Depremde hayatını kaybeden araç sahiplerinin yakınları, resmi evrak göstermeleri halinde araçlarını teslim alabileceklerdir.

Otoparka yaklaşık 3 bin araç getirildiği ve bu araçlardan 3'te 1'inin orta hasarlı, 3'te 1'inin ise ağır hasarlı olduğu belirtilmiştir. Ulaşılamayan veya alınamayan araçların bir süre sonra Milli Emlak'a devredileceği ifade edilmiştir.

Hatay'da enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, bazı binaların altında hala araçlar olduğu ve bu araçların enkaz çalışmalarının tamamlanmasıyla otoparklara veya boş arazilere çekileceği planlanmaktadır. Toplanan araçların bulunduğu otoparklar, depremin yıkıcı etkisini gözler önüne sermektedir.