Kahramanmaraş'ta Deprem Sonrası Altın Çılgınlığı: Kuyumcular Olmasa Vay

Kahramanmaraş'ta Deprem Sonrası Altın Çılgınlığı: Kuyumcular Olmasa Vay

Kahramanmaraş'ta depremin ardından altın yatırımı çılgınlığı başladı! Kuyumcuların dolup taşan dükkanları, halkın ilgi odağı oldu. Detaylar için makalemizi okuyun.

A+A-

Kahramanmaraş'ta depremin yıkıcı etkisi sonrası ticari hayat yavaş yavaş canlanıyor. Bu canlanmanın en yoğun yaşandığı sektör ise kuyumculuk sektörü. Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz'e göre, halk yardım paralarını altına yatırarak ilin ekonomisinde kuyumcuların büyük bir rolü bulunuyor.

altin.jpg

Kuyumcuların Yoğunluğu

Kahramanmaraş'ta depremin ardından kapalı çarşı dahil birçok dükkan açılırken, en yoğun müşteri yoğunluğu olan işyeri Kütükçü Altın isimli kuyumcu dükkanı. İçeri girildiğinde küçük çaplı bir izdiham yaşandığı görülüyor. Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, Kahramanmaraş'ta 150 kayıtlı kuyumcu bulunduğunu ve son günlerde insanların altını bir yatırım aracı olarak gördüğünü belirtiyor.

Altın Yatırımı

Kahramanmaraş'ta 620 altın üreticisi firma bulunuyor. Kent içindeki kuyumcular ise altının ticaretini yapıyor. Öz'e göre, son günlerde insanlar altını bir yatırım aracı olarak görüyor ve saklamak için 24 ayar has altın alıyorlar. Ayrıca, lira ve ucuz işçiliği olan bilezikleri tercih ediyorlar. Ellerindeki nakit ile deprem yardımından aldıkları parayı altına bağlayanlar da mevcut.

altin-002.jpg

Kahramanmaraş Ekonomisi

Kahramanmaraş ekonomisinin çarkını, şu anda kuyumcular döndürüyor. Deprem sonrası insanlar altını daha güvenli bir yatırım aracı olarak görüyor olabilirler. Halkın yardım paralarını altına yatırması, ilin ekonomisinde kuyumculuk sektörünün büyük bir rol oynamasına sebep oluyor. Kuyumculuk sektörü, Kahramanmaraş'ta ticari hayatın yeniden canlanmasına katkı sağlıyor.