Kiralar Ne Kadar Zamlanacak! Kirada Oturan Vatandaşlar Dikkat...

Kiralar Ne Kadar Zamlanacak! Kirada Oturan Vatandaşlar Dikkat...

Ülkemizde birçok vatandaş hala kirada oturuyor. Ülkemizde çok büyük bir kesimin kendine ait evi olmadığı için kirada oturmak zorunda. Peki yeni yılda kiralara ne kadar zam gelecek? Vatandaşların merakla beklediği soruya cevap geldi.

A+A-

Sabah Gazetesi'nin göre; Ülkemiz nüfusunun büyük bir kesiminin kendine ait bir evi olmadığı için hala kirada oturuyor. Kirada oturan vatandaşlarımız özellikle son aylarda gelen büyük zamlardan şikayetçi durumda. Aynı yıl içerisinde birçok kez gelen zamlar kiracıları bıraktırmıştı. Peki ilerleyen zamanlarda kiralar ne kadar artacak?

2018 yılından itibaren kira artış oranları 12 aylık TÜFE ortalamaları üzerinden hesaplanarak gerçekleştirilmekte. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan bilgilere göre Ekim ayı enflasyon oranlarına göre, 12 aylık TÜFE ortalamasının da yüzde 17,09 olduğu paylaşıldı.

Kira artışları durmak bilmiyor! Yeni zamlar yolda..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından vatandaşları bilgilendirmek için paylaşılan bilgilere göre, Ekim ayında TÜFE aylık %2,39, yıllık %18,89 artış gösterdi. Ekim ayında 12 aylık TÜFE verileri ise %17,09 oldu. Bu bilgilere göre, Kasım ayında kiralara TÜFE üzerinden gerçekleştirilecek olan tavan artış oranı %17,09 olarak belirtildi.

Kira zam hesaplama;

Şimdiki kira bedeli: 1.000 lira

Zam oranı: %17,09

Zam bedeli: 170 lira

  • Zamlı kira bedeli: 1.170 lira

Etiketler : , ,