KPSS ile Polis Olmak İçin Şartlar! 2021 Yılı Polislikte Taban Puan Kaç?

KPSS ile Polis Olmak İçin Şartlar! 2021 Yılı Polislikte Taban Puan Kaç?

ÖSYM aracılığıyla POMEM sınavlarına katılıp Polis olmak isteyenler için KPSS şartı açıklanmıştı. KPSS'de taban puan merak ediliyor. Lisans ve önlisans mezunları için puanlar değişkenlik göstermekte. Peki 2021 yılında polis olmak için gerekli şartlar nelerdir? Nasıl polis olunur? Pek çok kişinin merak ettiği POMEM başvurularına ilişkin detaylar.

A+A-

Polis olmak isteyenler KPSS sonucuna göre başvuruda bulunup bulunamayacağını öğrenmek istiyor. ÖSYM açıklamasına göre Lisans ve önlisans mezunlarına göre değişecek bu durum, puanınızı etkileyecektir. Ayrıca polislik alımı için diğer şartları da inceleyeceğiz. Puan türünüze göre belirlenecek taban puan değişkenlik göstermektedir. Şehit ve gazi yakınlarında da benzer durum vardır.

KPSS Polislik Taban Puanı

Lisans mezunları, polislik için P9 puan türü üzerinden en az 60 almalıdır. Aynı şekilde önlisans mezunları da en az 65 puanı P93 puan türünden almak zorundadır. Böylelikle taban puanı geçtiğiniz takdirde başvuruda bulunabilirsiniz.

Şehit ve Gazi Yakınları Taban Puanı

Şehit ve gazi yakını iseniz lisans mezunlarında 48 puan önlisansta ise 52 puan tabandır. Bu şekilde POMEM sınavlarına katılabilirsiniz. POMEM sınavlarında yazılının haricinde sağlık kontrolleri ve mülakat aşamaları bulunuyor. Tüm aşamaları geçmeniz dahilinde polis adayı olmak için pek çok koşulu sağlamış oluyorsunuz. Sizden istenen gerekli belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Belgelerde yanlışlık veya eksiklik yaşanması durumunda başvurunuzun reddedileceğini unutmayın.

ensonmedya.com