Kronik Hastalığı Olanlar Devletten Para ve Elektrik Faturası Desteği Alıyor!

Kronik Hastalığı Olanlar Devletten Para ve Elektrik Faturası Desteği Alıyor!

Kronik hastalığı olan vatandaşlar, devlet tarafından sağlanan para yardımı ve elektrik faturası desteği ile maddi açıdan rahatlayacaklar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Kronik Hastalık Yardımı, belirli hastalıkları olan vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedefliyor. Başvuru yapmak ve detaylı bilgi almak için lütfen ilgili resmi kurumlarla iletişime geçiniz.

A+A-

Kronik hastalığı olan vatandaşlara devlet tarafından sağlanan para yardımı ile ilgili son açıklamalar, ihtiyaç sahibi kişilere büyük bir destek olacak nitelikte. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, kronik hastalığı olan kişilere maaş gibi düzenli para yardımı sağlanacak.

Kronik Hastalık Yardımı adı altında sunulan bu yardım paketi, belirli hastalıkları olan kişilerin maddi açıdan rahatlamalarına katkıda bulunacak. Devlet tarafından her ay düzenli olarak ödenen bu para yardımından kimlik kartı olan tüm Türk vatandaşları faydalanabilecek. Bunun için belirlenen şartları yerine getirmek yeterli olacak.

para.jpg

Kronik Hastalık Yardımı Başvuru Şartları Neler?

Kronik Hastalık Yardımı başvuru şartları hakkında detaylı bilgi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Bu kapsamda "Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastalar için geliştirilmiş düzenli nakdi yardım programıdır" denilerek paketin kapsamı açıklandı.

Başvuru hakkı ise Tüberküloz veya SSPE hastası olan kişilere veya hastaya bakmakla yükümlü kişilere verilirken, yardımı alabilecek kişiler "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından onaylanan Halk Sağlığı Yönetim Sisteminden hastalık bilgileri alınan kişiler" olarak belirlendi. Başvuru yapmak isteyen kişilerin kimlik kartları ile başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Onaylanması durumunda ise aylık 3.938 TL ödeme yapılacak.

Kronik Hastalara Elektrik Faturası Desteği!

Kronik hastalara yönelik devlet tarafından sağlanan yardımlar sadece para yardımı ile sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği de sağlanıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından sunulan bu yardım kapsamında, Evde Bakım Yardımı almayan ve cihaza bağımlı olan hastaların yaşadığı hanelere Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş Elektrik Borcu Desteği veriliyor.
 

Başvuru yapabilmek için hastanın kendisi ya da hastanın sağlık nedeniyle evden çıkamayacak durumda bulunması söz konusu ise hastanın vekili, vasisi veya velisi tarafından başvuru yapılabilir. Ayrıca, bu kişilerin bulunmaması durumunda hastanın hanesinde Vakıf personeli tarafından da başvuru alınabilir.

Kronik hastalığı olanlar için sunulan bu yardım programları, hastaların yaşam koşullarını daha iyi hale getirmeyi hedefliyor. Bu yardımlardan yararlanmak için belirlenen şartları taşımak ve başvuru yapmak yeterli olacaktır. Kronik hastalığı olanlar için sunulan bu yardımların, hastaların yaşamlarını kolaylaştırmada büyük bir rol oynayacağına inanılıyor.