Marketlerde Açılış ve Kapanış Saatleri Değişti Mi? Açıklama Geldi..

Marketlerde Açılış ve Kapanış Saatleri Değişti Mi? Açıklama Geldi..

Ticaret Bakanlığı tarafından gelen açıklamaların ardından insanlar son durumlar hakkında neler olacağını merak etmektedir.

A+A-

 

Zincir marketler karşısında yapılan yeni düzenleme ile birlikte 27 adet meyvenin açık bir şekilde satışları sona ermiştir. Beş adet farklı ürün için ise de aynı satış yasağının geldiği bilinmektedir. Mağazaların açılış saatlerine gelen yeni kısıtlama, ödeme yapabilmek için 30 gün olma şartı, raflar üzerindeki coğrafi ürünlerin ayarları da eklenmiştir. Bunlarla beraber promosyonlarda gelecek olan düzenlemeler ve ticari misilleme tarzı durumlar ile de yasal engel getirme biçiminde maddeler eklenmiştir.

Ticaret bakanlığının zincir marketler için hazırladığı taslak kamuoyuna açık bir hale getirilmiştir. Açık bir şekilde olan taslak ile birlikte 27 meyvenin satışları sona ermiştir. 

Sebze ve meyveler bundan sonra ambalaj şeklinde muhafaza edilerek vatandaşa satışlarının sunulması gerekmektedir. Küçük esnaflar bu durumlardan muaf tutulmuştur. Ancak büyük zincir marketleri olan esnafların gerekli olan bütün şartları yerine getirerek satış yapabilmesi zorunlu kılınmıştır.

27 Meyve Belli Oldu…

Sektör içerisinde bulunan birçok görüşe göre sunulmuş olan tebligatta satışının yalnızca muhafaza edilerek yapılması gereken meyveler belli oldu. Bu meyveler; çilek, dut, frenk üzümü, erik, ahududu, böğürtlen, kayısı, kiraz, kuşkonmaz, incir, kabak çiçeği, mangostan, mango, yaban mersini, mantar, beyaz üzüm, kızılcık, nektarin, Pitahaya, Passionfruit, şeftali, soya filizi, Trabzon hurması, vişne, çekirdeksiz üzüm, zerdali ve yeni dünya olarak açıklandı.