Mart Ayı Altın Fiyatları Artacak mı? Altın Alacaklar Bu Habere Dikkat

Mart Ayı Altın Fiyatları Artacak mı? Altın Alacaklar Bu Habere Dikkat

ABD Başkanı Biden'in çıkarmayı planladığı teşvik paketi yakın zamanda yüksek ihtimalle senatodan onay alacak. Bu nedenle Mart ayı altın fiyatlarında artış yaşanabilir mi? Altın fiyatları teşvik paketinden etkilenerek yükselebilir mi? Güncel altın fiyatları ile teşvik paketinin altına olan etkisini incelemek gerekiyor.

A+A-

Mart Ayı altın fiyatlarında olası bir değişiklik izlenimi verildi. Fiyatların artacağı veya azalacağı konusunda pek çok görüş bulunuyor ancak söz konusu görüşlerin temel kaynağı ise ABD'de yakında senatodan geçmesi beklenen teşvik paketlerine dayanıyor. Özellikle de yüksek miktarda verilecek teşviklerin çeşitli dış ülkelere yatırım, altına yatırım ve kripto paralara yatırım konusunda bazı ihtimallerle değerlendirildiği biliniyor. Özellikle de altın yatırımcısı bu paranın önemli bir kısmının altına geçip geçmeyeceğini merak etmekte. Mart ayında yaşanan gelişmeleri yorumladık ve altının şu anki değeri ile kıyaslama yaptık.

Mart'ta Altın Fiyatları Yükselir mi?

Altının bir süredir düştüğü biliniyor. Özellikle de geçtiğimiz senenin son aylarında zirveyi gördükten sonra önemli bir düşüş yaşadı. Düşüşe zaman zaman devam etse de Mart ayına girilmesiyle beraber piyasa daha da hareketli hale geldi. Teşvik paketi onaylandıktan sonra altın fiyatlarının artışa geçeceğini düşünen ekonomi uzmanları bu konuda vatandaşı uyardı. Altınları zararına satmaması gerektiği ve bu zararın telafi edilebilmesi konusunda beklemenin en mantıklı karar olacağı vurgulandı.

Güncel Altın Fiyatları Ne Kadar?

2 Mart itibariyle güncel altın fiyatlarında gram altın 403 TL civarlarında seyrederken, 22 Ayar bilezik 370 TL, Altın (ONS) 1.724 TL, Cumhuriyet Altını 2.637 TL, Yarım altın 1.322 TL ve Çeyrek altın 661 TL olarak belirtiliyor. Teşvik paketiyle ilgili yaşanabilecek gelişmelerin yatırım yapmayı düşünen vatandaşları da etkileyerek dünya çapında bir yükseliş ivmesine neden olacağı konusunda etki yaratmakta. Uzmanlara göre altının bu ay yükselmesi şaşırtıcı olmayabilir. Yaşanan gelişmelerle beraber Biden ve bulunduğu partinin teşvik paketini olabildiğince hızlı bir şekilde senatodan geçireceği görülüyor. Demokratların hem senatoyu hem de başkanlığı elinde bulundurması nedeniyle teşvik paketini Mart ayında onaylandığını görebiliriz.