Meteoroloji Bu İlleri Saat Vererek Uyardı!

Meteoroloji Bu İlleri Saat Vererek Uyardı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 19 Kasım Pazar gününe dair hava durumu raporunu paylaştı. Rapor, ülkemizin birçok bölgesinde fırtına ve yağışlı hava uyarısı yaparken, bazı bölgelerde karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. İşte 19 Kasım 2023 Türkiye geneli hava durumu raporu...

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Türkiye'nin farklı bölgelerinde etkili olması beklenen hava koşullarını içeren 19 Kasım Pazar günü hava durumu raporunu yayımladı. Bu rapora göre, birçok ilde hava durumu oldukça değişken olacak.

İşte 19 Kasım 2023 Türkiye geneli hava durumu raporu:

Ülke Geneli Durum: Ülkemizin genelinde çok bulutlu bir hava bekleniyor. Özellikle Marmara, İç Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağışlar görüleceği tahmin ediliyor. Bu yağışların genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacağı ancak bazı yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşebileceği belirtiliyor. Özellikle Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Ordu çevrelerinde yağışların kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Hava Sıcaklığı: Hava sıcaklıkları, kuzey, iç ve batı bölgelerde yağışlı hava etkisiyle hissedilir derecede azalacak ve mevsim normallerinin altında seyredecek. Diğer bölgelerde ise önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Rüzgar Durumu: Rüzgarlar genellikle güney ve batı yönlerden esecek, ancak zamanla Marmara, Kıyı Ege ve Akdeniz bölgelerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, yer yer kuvvetli olacak. Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde kuzeyli yönlerden, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Marmara'nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında ise çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) etkisi görülebilir.

Kuvvetli Yağış Uyarısı: Yağışların Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Ordu çevrelerinde kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Bu nedenle ani sel, yerel su baskını, taşkın gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı: Rüzgarın, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde kuzeyli yönlerden, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat), Marmara'nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında ise çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Bu durum çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara yol açabilir.

Bölgelerimizde Hava Durumu:

Marmara Bölgesi: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Kırklareli, Bursa ve Bilecik çevrelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir. Bu yağışların bölge genelinde kuvvetli, özellikle Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik ve Sakarya çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi öngörülüyor.

Edirne: Çok bulutlu ve sabah saatlerinde yağmurlu.

İstanbul: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar görülebilir. Sabah saatlerinde yağışların kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Kırklareli: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Sabah saatlerinde yağmur ve yer yer karla karışık yağmur görülebilir.

Kocaeli: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar görülebilir. Sabah ve öğle saatlerinde yağışların çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Ege Bölgesi: Parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Denizli çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı olacakken, Uşak, Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir. Rüzgar, Kıyı ve İç Ege'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esecek.

Aydın: Parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor.

Denizli: Parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Sabah saatlerinde yağmurlu.

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor.

Muğla: Parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor.

Akdeniz Bölgesi: Parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Doğu Akdeniz'in doğusunda aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir. Özellikle Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinde yağışların kuvvetli olması tahmin ediliyor. Rüzgar, Batı Akdeniz'de kuzeyli, Doğu Akdeniz'de güneyli yönlerden eserken, akşam saatlerinden sonra Batı Akdeniz'in batısı kuzeybatıdan esmesi bekleniyor.

Adana: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir.

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak.

Hatay: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir. Yağışların kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Mersin: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir.

İç Anadolu Bölgesi: Parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Bölge genelinde yağmur ve sağanak yağışlar görülecek. Eskişehir, Ankara, Çankırı, Yozgat, Niğde, Kayseri ve Sivas'ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Özellikle Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara'nın kuzeybatı ilçelerinde yağışların kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Ankara: Çok bulutlu bir hava hakim olacak. Aralıklı yağmurlu, yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kuzeybatı ilçelerinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor.

Eskişehir: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı bir hava bekleniyor. Öğle saatlerinde yağışların kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Konya: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Öğle saatlerinde yağmurlu.

Yozgat: Çok bulutlu bir hava hakim olacak. Gece saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmur görülebilir.

Batı Karadeniz Bölgesi: Çok bulutlu bir hava bekleniyor ve bölge genelinde yağışlar görülecek. Genellikle yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu yağışların bölge genelinde çok kuvvetli ve şiddetli olabileceği uyarısı yapılıyor.

Bolu: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Karla karışık yağmur ve kar yağışı görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Düzce: Çok bulutlu bir hava bekleniyor. Aralıklı yağmur ve sağanak yağışlar görülebilir, özellikle yer yer çok kuvvetli olabilir.