Milyonlarca EYT'li 2023 Yılını mı Bekleyecek? Bakan Vedat Bilgin Canlı Yayında Açıkladı!

Milyonlarca EYT'li 2023 Yılını mı Bekleyecek? Bakan Vedat Bilgin Canlı Yayında Açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında EYT'liler hakkında konuştu. Milyonlarca EYT'linin beklediği düzenleme ne zaman gelecek? 2023 yılında EYT maaşları ödenecek mi?

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk'te katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. Bakan Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde; Sendikaların iyi oldu demesini beklemek doğru değil. Türk-İş daha önce açlık sınırını 7 bin 785 lira olarak açıklamıştı. Bu bilimsel olmayan tespitler üzerine yapılmış bir çalışma. Onlar taleplerini güçlendirmek için böyle şeyler yapabiliyorlar. Ama kamuoyunun bunu böyle algılaması oldukça sorunlu oluyor. Kendi pozisyonlarını güçlendirmek için yaptıkları açıklamalar sorunu güçleştiriyor. Sokağın beklentisi ile işçilerin meseleye bakışı farklı.

"İŞÇİLERİMİZİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ASGARİ ÜCRETTEN MEMNUN"

Türkiye'deki açlık sınırı, yoksulluk sınırı gibi tartışmalar büyük çoğunluğu bilim dışıdır. Bilimsel araştırma mantığına dayanmamaktadır. Ankara'da 15 marketten alınan fiyatla, Türkiye'nin açlık sınırı algısını yönetmek nasıl bir sorumsuzluktur? Bunu şiddetle reddediyorum. Bizim belirlediğimiz asgari ücret işçilerin büyük çoğunluğu tarafından makul bulunmuş, değerli bulunmuştur. Bugünkü şartlarda verilebilecek asgari ücrettir. Şimdi enflasyon ve kur sabitlenmiş durumda. Enerji fiyatlarında yükseliş yok, hatta bir miktar düşüş var. Asgari ücretin yükselmesinin bütün fiyatlara yansıyacağını söylemek mümkün değil. Bu artış enflasyonu sınırlı derecede etkiler.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM OLACAK MI?

Enflasyon kontrol altına alındı. Yıl sonunda yüzde 20'lere düşeceğini tahmin ediyoruz. Mayıs-haziran döneminde yüzde 35-40 düşmesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız 'Önümüzdeki yıl sonunda yüzde 20'leri göreceğiz, endişe etmeyin' dedi. 1 yıl önce savaş, pandemi olacağını biliyor muyduk? Olağanüstü şeyler olmazsa bizi yıl sonuna kadar götürecek asgari ücret belirledik. Olağanüstü şartlarda yeniden müdahale ederiz, geçen sene nasıl temmuz ayında müdahale ettiysek ihtiyaç olursa geçen sene gibi zam yapılabilir.

EYT KİMLERİ KAPSAYACAK?

8 Eylül 1999'dan önce işe girmeyenler EYT'den yararlanamayacak. 8 Eylül 1999 öncesi şartlar neyse EYT'liler o şartlarda emekli olacak? Yaş sınırı olmazsa EYT'li sayısı Ocak ayında 2 milyonu geçecek. Toplam sayı 5 milyon 700 bin. EYT'de yaş sınırı olup olmayacağı çalışma tamamlandıktan sonra belli olacak. EYT ay sonu Meclis'e gider. Bitiremezsek ocak ayının ilk haftasında Meclis'e götürürüz.