Ödeme Gücü Olmayanların SGK Borçları Siliniyor!

Ödeme Gücü Olmayanların SGK Borçları Siliniyor!

Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olan vatandaşların borçlarının silineceği ifade ediliyor! SGK duyurusuna göre çok sayıda vatandaşın SGK borcu bilinebilecek! Üstelik SGK borcunun sadece faizi değil anaparasının da silinebileceği ifade ediliyor! İşte detaylar!

A+A-

SKG borcu bulunduğu halde ödeme gücü mevcut olmayan vatandaşlar, SGK’ya başvurmaları halinde gelir yeterlilik testinden geçiriliyor. Bu test sonrasında ödeme gücünün bulunmadığı tespit edilen vatandaşlar için borçların silinmesi gündeme geldi. Bu kapsamda milyonlarca vatandaşın da rahat edeceği ifade ediliyor!


Özellikle Mart ayının sonuna kadar geçen süre içerisinde ilk defa gelir testi yaptıracak olan vatandaşların kazançlı çıkacağı ifade ediliyor! Şayet prim borcunuz varsa ve ödeme durumunuz yoksa borcunuz silinebilecek! Üstelik ana paranızı yatırdığınızda borcunuzun faizi de silinecek. Yine yaptırdığınız gelir testi sonrasında kişi başına düşen geliriniz; asgari ücretin üçte birinden de azsa; SKG borcunuzun tamamı silinebilecek!


Peki, Hangi Borçlar Silinecek!
Bilindiği üzere yakın zamanda prim borçlarının yeniden yapılandırılması gündeme gelmişti. Şimdi de SGK prim borcunu ödeyemeyecek olanlara dair borç silme uygulamasının devreye girdiği ifade ediliyor. Bu kapsamda ödeme gücü bulunmayan bireyler için gelir yeterlilik testinin yapılması planlanıyor. Yapılan gelir testi işlemi sonrasında ilgili vatandaşların ödeme gücü bulunmuyorsa, SGK prim borçlarının silinmesi gündeme geldi. Böylece dar gelirli vatandaşların rahat bir nefes almalarının planlandığı da ifade ediliyor!