Otomobil Krizi Devam Ediyor: İkinci El Araçlarda Fiyatlar Yüzde 30 Arttı, En Düşük Fiyat 400 Bin TL

Otomobil Krizi Devam Ediyor: İkinci El Araçlarda Fiyatlar Yüzde 30 Arttı, En Düşük Fiyat 400 Bin TL

Sıfır otomobil krizi, ikinci el otomobil piyasasını da etkiledi. İkinci el otomobil fiyatları %30'a kadar yükseldi ve en düşük fiyat 400 bin TL'nin üzerinde. Araç almayı düşünenler için en uygun zamanın şimdiki zamana denk geldiğini unutmayın!

A+A-

Bayilerdeki sıfır otomobil krizi devam ediyor ve vatandaşlar gittikleri bayilerde araç bulamayınca ikinci el otomobiller kıymete bindi. İkinci el otomobil piyasasında fiyat artışı yüzde 30'a yaklaştı. En yüksek talep ise 10 yaş ve üstü araçlarda yaşanıyor. C segmenti aile otomobillerinin fiyatları ise uçmuş durumda. En ucuzu 400 bin liradan başlıyor.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ikinci el otomobil piyasasındaki durumu açıkladı. Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre Ertemel, aralık ayında ÖTV matrah güncellemesi sonrasında talebin yükseldiğini ve bu talebe bağlı olarak fiyatların arttığını ifade etti. Ayrıca, artan maliyetlerin de fiyat artışında diğer bir etken olduğunu belirtti. İkinci el piyasasında aralık-mart itibarıyla yüzde 30’lara varan artışlar söz konusu.

ikinci-el-araba.jpg

EN YÜKSEK TALEP 10 YAŞ VE ÜZERİ ARAÇLARDA

Ertemel'in açıklamalarına göre, yüksek talep yaş olarak 5 yaş ve üzeri araçlarda görülüyor. Ancak en yüksek talep 10 yaş ve üstü araçlarda yaşanıyor. Marka ve model olarak bakıldığında ise c segment aile otomobilleri en çok tercih edilen araçlar arasında. Yerli üretim olmaları sebebiyle emsallerine göre fiyat avantajı sunmaları da tercih sebebi oluyor. Piyasa şartları ve mevcut koşullar itibarıyla önümüzdeki süreçte araç fiyatlarının yükseleceği kanaatindeyiz. Bu nedenle otomobil almak isteyen vatandaşlarımıza her zaman söylediğimiz şey, araç almak için bugün en doğru zaman.

EN DÜŞÜK ARAÇ FİYATLARI 400 BİN LİRA!

En düşük araç fiyatları 400 bin TL'nin biraz altında başlıyor. Ancak bu baremin altında sadece 3 model kalmış durumda. Arz sorunu sebebiyle de araç bulmak oldukça zor hale geldi.

İKİNCİ EL OTOMOBİLLER YÜKSEK TALEP GÖRÜYOR

Sıfır otomobil stoklarındaki azalış, vatandaşları ikinci el otomobillere yönlendiriyor. Bu durum ikinci el otomobil piyasasında da yüksek talebe neden oluyor. İkinci el otomobil fiyatları yüzde 30'a kadar artarken, özellikle 10 yaş ve üzeri araçlar yoğun talep görüyor. Piyasada en çok tercih edilen araçlar ise yerli üretim c segmenti aile otomobilleri.

ÖTV MATRAH GÜNCELLEMESİ FİYATLARI ARTIRDI

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, ÖTV matrah güncellemesi sonrası talep artışı yaşandığını ve bu talep artışının fiyatları yükselttiğini ifade etti. Ayrıca, artan maliyetlerin de fiyat artışında etkili olduğunu belirtti. İkinci el otomobil piyasasında aralık-mart itibarıyla yüzde 30'lara varan artışlar gözlemleniyor.