PTT İhtiyaç Sahiplerine Yardım Kapılarını Açtı: 2.750TL Yardım Yapıyor!

PTT İhtiyaç Sahiplerine Yardım Kapılarını Açtı: 2.750TL Yardım Yapıyor!

Elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen vatandaşların imdadına yetişen fatura yardımı, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar için büyük bir destek olmaktadır. PTT'den alınabilen fatura yardımı hakkında merak edilenler, başvuru şartları ve nasıl yapılacağı gibi konuları kapsayan bu makaleyi okuyabilirsiniz.

A+A-

Elektrik ve doğalgaz faturaları, artan enerji fiyatları nedeniyle vatandaşların en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yardım etmek için birçok farklı yardım seçeneği sunulmaktadır. Bu yardımlardan biri de, geçim sıkıntısı çeken ve faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlara sağlanan elektrik faturası yardımı ve doğalgaz faturası yardımıdır.

ptt-fatura-yardimi.jpg

Fatura yardımı almak isteyenlerin başvuru yapmaları gerekmektedir. E-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru yapanlar, gerekli incelemelerin tamamlanması sonrasında yardım alabilmektedirler.

Kimler Fatura Yardımı Alabilir?

Fatura yardımından yararlanmak isteyenlerin bazı başvuru şartlarını karşılamaları gerekmektedir. PTT'den fatura yardımı almak için aranan başvuru şartları şunlardır:

  • Hane içindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır.
  • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
  • Maddi zorluk içerisinde olunmalıdır.
  • Kirada yaşanıyor olunmalıdır.
  • Hanede okuyan çocuk varsa veya engelli ve yaşlı bireyler varsa, başvuru yapılabilir.
  • Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan kronik hastalar da fatura yardımı başvurusu yapabilirler.
  • ptt-fatura-yardimi-002.jpg

Fatura Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT fatura yardımı için başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından ya da e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Fatura yardımı başvurusu onaylanan kişilere, aylık toplamda 2750 TL'ye kadar fatura desteği sağlanmaktadır. Değerlendirme işlemleri 10 gün kadar sürmektedir. Başvuru yapanlar, takip eden ilk aydan itibaren yardım ödemelerini alabilmektedirler. Fatura yardımı ödemeleri, PTT üzerinden yapılmaktadır. T.C. kimlikleri ile birlikte PTT'ye gidenler, anında yardım ödemesi alabilmektedirler.