RTÜK O İki Dizi İçin Düğmeye Bastı! Dizilere Ceza Yağdırdı..

RTÜK O İki Dizi İçin Düğmeye Bastı! Dizilere Ceza Yağdırdı..

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kadına yönelik şiddet sahneleri içeren "Hudutsuz Sevda" ve gayri ahlaki diyaloglar barındırdığı gerekçesiyle eleştirilen "Sakla Beni" dizilerinin yayıncı kuruluşlarına ceza verdi. İşte ayrıntılar..

A+A-

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), izleme raporlarına dayanarak, iki farklı dizinin yayınlanan bölümlerine ceza uyguladı. RTÜK'ün aldığı kararlara göre, "Hudutsuz Sevda" dizisi kadına yönelik şiddet sahneleri içerdiği gerekçesiyle eleştirilmiş ve yayıncı kuruluşuna idari para cezası verildi. Ayrıca, "Sakla Beni" adlı dizi ise gayri ahlaki diyaloglar içerdiği nedeniyle cezalandırıldı.

Hudutsuz Sevda'ya Cezai İşlem

RTÜK'ün inceleme sonuçlarına göre, "Hudutsuz Sevda" dizisinin içeriğinde yer alan kadına yönelik şiddet sahneleri izleyicilerden gelen şikayetlere neden oldu. Bu nedenle dizinin yayıncı kuruluşu olan FOX'a idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Sakla Beni'ye Ahlaki Değerler Cezası

RTÜK, "Sakla Beni" dizisini incelediğinde ise gayri ahlaki diyalogların ve içeriklerin bulunduğunu tespit etti. Bu nedenle dizinin yayınlandığı kanala üst sınırdan idari para cezası verilmesine karar verildi.

RTÜK Başkanı Şahin'den Açıklama

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, dizi ve filmlerle ilgili kurum ve izleyicilerden gelen şikayetlerin arttığını belirtti. Şahin, özellikle çocuk ve gençleri olumsuz etkileyen içeriklerin artık tahammül sınırlarını aştığını ifade etti. RTÜK olarak, dizilerin yayıncılık ilkelerini ihlal ettiğini düşündüklerinde yaptırım güçlerini kullanmaktan çekinmeyeceklerini belirtti.

Başkan Şahin ayrıca, izleme raporlarını daha sık gündeme getirerek daha sıkı denetimler yapacaklarını ve dizi filmlerdeki kadın ve çocuk istismarı gibi konulara daha fazla dikkat edeceklerini vurguladı.

RTÜK'ün aldığı bu cezalar, televizyon dizilerinin içeriklerinin denetlenmesi ve toplumsal hassasiyetlere uygun olmalarının teşvik edilmesi amacıyla atılan önemli adımlar olarak değerlendiriliyor

Etiketler :