SGK 40'lı Yaşlarda Emekliliğe Müsaade Ediyor mu? İşte Erken Emeklilikte Kritik Detay!

SGK 40'lı Yaşlarda Emekliliğe Müsaade Ediyor mu? İşte Erken Emeklilikte Kritik Detay!

SGK'ya göre 44'de 49 yaş aralığına kadar emeklilik mümkün. Üstelik bu erken emekliliğin bazı şartları bulunuyor. Pek çok kişi emeklilik hakkından zaten yararlandı. Peki 40'lı yaşlarınızda emekli olmak için SSK veya Bağkur gerekiyor mu? Hangi emeklilik türü daha avantajlı? Erken emekliliğe dair bilinmeyenler...

A+A-

Emeklilik konusunda çok fazla soru soruluyor. Bilinmezlikten ötürü vatandaşlar da ne zaman emekli olabileceklerini araştırıyor. Peki emekli olmak isteyenler için kritik belirleyiciler nelerdir? Prim günü, sigorta kayıt tarihi gibi önemli detayların yanı sıra çalışma süresi de etkili oluyor. 40'lı yaşlarınızda emekli olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı detayları da paylaşacağız. SGK'nın yaptığı açıklamalar doğrultusunda erken emeklilik de mümkün. Ancak normal şartlarda en geç emeklilik yaşı 65 olarak biliniyor.

Kaç Yaşında Erken Emekli Olunabilir?

SGK'ya göre, 44 ila 49 yaşları arasında emekli olmak isteyenlerin sigorta kayıt tarihleri 08.09.1976 tarihi ile 23.11.1986 tarihi arasında yapılmalıdır. Böylelikle 50 yaşında gelmeden emekli olabilirsiniz. Ayrıca 25 yıllık çalışma süresini de dikkatle almalısınız. En az 5000 en fazla 5300 gün prim günü de yatırılmalıdır. Dolayısıyla sigorta kayıt tarihi başlıca rolü oynamakta.

Kaç Sene Prim Günü Ödeniyor?

Ödenecek prim günü emeklilik türünüzde göre değişkenlik gösterecektir. SSK'lılar 20 sene prim günü ödüyorken Bağkur'lularda 25 yıl prim günü şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla emeklilik yaşınızı hesaplarken bu tarz detaylara dikkat ediniz.