SGK Esnafa Erken Emeklilik Fırsatı Sunuyor! Bağkurlular Emeklilik İçin Sıraya Girdi!

SGK Esnafa Erken Emeklilik Fırsatı Sunuyor! Bağkurlular Emeklilik İçin Sıraya Girdi!

SGK'nın sunduğu erken emeklilik fırsatından Bağkurlular da yararlanıyor. Esnaflar, çalışma güçlerinin önemli bir kısmını kaybetmeleri dahilinde erken emekliliğe sahip oluyor. Ayrıca prim borcu, çalışma süresi ve yatırılan prim sayısıyla bağlantılı pek çok şartın yerine getirilmesi lazım. Peki esnaflar hastalıkla emekli olabilir mi?

A+A-

SGK, özellikle de pandemi döneminde yıpranan esnaflar için erken emeklilik yöntemi sunuyor. Bu yöntemin geçerli olduğu şartlar da açıklandı. Üstelik hızlı bir şekilde emekli olabilir ve emekli maaşı almaya başlayabilirsiniz. Prim günü şartlarıyla beraber yıl olarak çalışma şartına ilişkin bilgi de verildi.

Esnafa Malulen Emeklilik

Esnaf, malulen emekli olabilecek. Ancak iş gücünün en az %60'ını kaybedenler bu emeklilikten yararlanabilmekte. Esnafın iş gücünü kaybetmesinin yanı sıra sahip olduğu hastalıkla nedeniyle bu durumu yaşıyorsa SGK tarafından incelenecektir. Ayrıca emekli olmak istiyorsa, çalışma yılı bakımından en az 10 sene sigortalı çalışmış olmalıdır. Bunun yanı sıra 1800 prim günü de yatırılmalıdır. Sonuç itibariyle bu şartlar karşılandığında kişinin bizzat kendisi SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor.

Erken Emeklilikte Prim Borcu Olmamalı!

Esnaf, emekli olmak istiyorsa prim borçlarına da dikkat etmeli. GSS gibi pek çok çeşit prim borcunun mutlaka öncesinde ödenmesi gerekiyor. Borcu olmayan esnaflar diğer şartları da karşılıyorsa başvuruda bulunmalı. En kısa sürede gerekli değerlendirmelerin yapılıp geri dönüş sağlanacağı biliniyor.